2
2020
2019-05-21

Kurs Młodej Kadry u harcerzy w Jabłonnie


Od 10 do 12 maja w Szkole w Jabłonnie Lackiej odbywał się Kurs Młodej Kadry „Harcerstwo dawniej i dziś” oraz wspólny biwak 22DH i 45DH Cienie "Być jak Alek, Rudy, Zośka". Organizatorem obydwu przedsięwzięć była 22 Drużyna Harcerska, w skład której wchodzą m.in. uczniowie jabłońskiej szkoły.

Komendantką kursu była phm. Anna Kożuchowska-Kurylak, zastępcą pwd. Adam Mazurek, oboźną dh. Aneta Górska, przyboczną ds. programowych Kinga Zdunek, szefem zastępu kwatermistrzowsko-programowego – dh. Damian Bolewski. Zajęcia metodyczne podczas kursu prowadzili: hm. Anna Chmiel, hm. Elżbieta Osipiak, hm. Barbara Żaboklicka, hm. Mieczysław Szymański, pwd. Adam Mazurek, dh. Woletta Dębiec, dh. pwd. Michał Wierzbicki, dh. Michał Moczulski.

Podczas biwaku i kursu harcerze zostali wcieleni w Szare Szeregi i rozpoczęli szkolenie, aby stać się dobrymi dowódcami (zastępowymi i przybocznymi) oraz członkami podziemnej organizacji harcerskiej. Po włączeniu w struktury Szarych Szeregów oraz otrzymaniu konspiracyjnych, nazw jakie przyjęły jednostki ZHP - wszyscy przeszli szkolenie z musztry. Harcerze biorący udział w biwaku - ćwiczyli się w wyznaczaniu azymutów odnajdując podczas gry INO zaszyfrowane wiadomości o T.Zawadzkim - ps. ZOŚKA.

Wszyscy wzięli udział w kominku "Być jak Alek, Rudy, Zośka", na którym część artystyczną o Janie Bytnarze i innych bohaterach Szarych Szeregów przygotowała 45DH Cienie. Podczas kominka gościliśmy m.in. dh. hm. Bożennę Hardej – komendantkę sokołowskiego Hufca, dh. hm. Marcina Celińskiego, który wygłosił gawędę o roli zastępowego, przybocznego oraz powiedział co to znaczy być harcerzem, dh. hm. Janę Świnarską, dh. phm. Milenę Nowaszewską, dh. Agnieszkę Deniziak, dh. Iwonę Michalczyk i dh. Beatę Żaboklicką.

Po wspólnym śpiewaniu przy harcerskim kominku w nocy odbyła się gra patrolowa "Początki harcerstwa", podczas której harcerze wykonywali szereg zadań, aby dotrzeć do tekstu zagubionego HYMNU ZHP wykazując się widzą i umiejętnościami harcerskim.  W nocnej grze "Początki harcerstwa" - I miejsce: patrol 25 DH ŁAZY II miejsce: 82DH BASTION i 91SDH TANIJAS, III miejsce – 45DH CIENIE.

A co działo się w sobotę? Kolejna porcja zajęć metodycznych. Były też oczywiście zajęcia z musztry i coś co bardzo się spodobało kursantom - nauka nadawania Morsa chorągiewkami. Biwakowicze zaś zmierzyli się z grami integracyjnymi. Tego dnia i kursanci i biwakowicze uczyli się też wiązać węzeł przyjaźni i węzły harcerskie na linach. Po południu w pięknych okolicznościach przyrody odbyła się gra "Mały sabotaż", na której harcerze m.in. musieli odnaleźć miny, udzielić pomocy, podłączyć telefony polowe i przekazać tajną wiadomość, pomóc roztargnionej harcerce, odnaleźć po azymutach plakat propagandowy. Grę "Mały sabotaż" – wygrał patrol 22DH, II miejsce zajęli: 91SDH Tanijas i 82DH Bastion, III – 14DH SOKOŁY.

Wieczorem biwakowicze i kursanci zasiedli przy harcerskim ognisku. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza parafii Jabłonna Lacka Walentego Wojtkowskiego, mogło się ono odbyć na terenie plebanii. Na ognisku harcerze i zaproszeni goście, a wśród nich m.in. ksiądz Jerzy Olszewski z parafii Czekanów, rodzice, nauczyciele oraz instruktorzy Hufca w tym hm. Maria Janista - mogli obejrzeć przedstawienie o A. i B. Pietraszkach - SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA przygotowane przez 22DH od okiem pań: Renaty Lalak i Renaty Kryszczuk. Podczas ogniska odbyło się Przyrzeczenie Harcerskie dh. Julki Toczyskiej i Obietnica Zuchowa dh. Zuzi Michalak. Strażniczkami ognia były dh. Gabriela Strzałkowska i dh. Magdalena Zieniewska. Po ognisku wspólnych zabaw i gier integracyjnych nie było końca.

W niedzielę harcerze uczestniczyli w Mszy Świętej w Jabłońskim kościele, gdzie ponownie – tym razem dla mieszkańców Jabłonny Lackiej wystawili przedstawienie o rodzinie Pietraszków.

Kurs kontynuowany będzie za kilkanaście dni, wtedy to kursanci otrzymają patenty zastępowego lub przybocznego.


Info / Fot: 22DH z Jabłonny Lackiej 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe