17
2020
2015-07-10

Kupalnocka w Białobrzegach


W sobotę 27 czerwca w nadbużańskich Białobrzegach odbyła się już piąta impreza plenerowa pod nazwą „Kupalnocka”. 

Jej organizatorami byli: Rada Sołecka wsi Białobrzegi, Stowarzyszenie Lepsze Jutro Gminy Sterdyń oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sterdyni. Na początku uczestnicy „Kupalnocki” zebrali się na placu przed remizą OSP. Tam wszystkich - gości i mieszkańców powitała dyrektor GOKiS Marianna Kobylińska. Serdeczne słowa skierowała też do zebranych wójt Grażyna Sikorska. Za zaproszenie dziękował Tomasz Rostkowski – zastępca Wójta Gminy Sterdyń. Głos zabrała również Urszula Turos – radna gminy Sterdyń i prezes Stowarzyszenia Lepsze Jutro Gminy Sterdyń, która podziękowała wszystkim za tak liczne przybycie.  
 
Po części oficjalnej zaprezentował się Klub 4H, działający przy GOKiS w Sterdyni. Następnie Chór Seniora „Jesień” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie wykonał piosenki biesiadne. Seniorzy pracują od kierunkiem Małgorzaty Głowackiej. Specjalny program artystyczny zaprezentowały sokołowskie „Seniorynki” na czele z Danutą Kalinowską, założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu. Po raz pierwszy w Białobrzegach wystąpił Zespół Ludowy „Jabłoniacy” z GOK w Jabłonnie Lackiej. Atrakcją dla dzieci było wesołe miasteczko. 
 
W trakcie koncertu uczestnicy imprezy mogli skosztować grochówki, przygotowanej przez mieszkańców wsi. Można też było podziwiać, a potem degustować „Smakołyki Nadbużańskie”. Po ich popróbowaniu komisja konkursowa w składzie: Grażyna Sikorska – Wójt Gminy Sterdyń – Przewodnicząca, Włodzimierz Rybak – Zastępca Przewodniczącego PZERiI w Sokołowie Podlaskim, Joanna Pielech – doradca rolniczy, Ewa Maja Okowańczuk – instruktor w GOKiS w Sterdyni dokonała oceny i przyznała I miejsce Alinie Soból za kulki mięsne oraz śliwkę zawijaną w boczek, II – Joannie Murawskiej za Torcik Kupalnockowy, III – Oldze Stecćza pierogi z jagodami.  Rozstrzygnięto też „Konkurs na Wianek Kupalnockowy”. Komisja w składzie: Tomasz Rostkowski – Zastępca Wójta Gminy Sterdyń, Urszula Turos – Prezes Stowarzyszenia „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń”, Milena Kobylińska i Cezary Jabłoński – studenci Akademii Teatralnej w Białymstoku przyznała I miejsce Joannie Murawskiej z Białobrzeg, II - otrzymał Klub 4H z GOKiS, III - Małgorzata Boruta z Kamieńczyka. Ta sama komisja uznała, że najładniejszy wianek na głowę wykonała Ida Murawska z Sokołowa, II miejsce przyznano Ani Murawskiej z Sokołowa, III - Halinie Wiąckiewicz z Sokołowa. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz puchary.
 
Najważniejszą i najbardziej widowiskową częścią wieczornej imprezy był wyjazd nad Bug, gdzie wszyscy chętni udali się wozami udekorowanymi tatarakiem. Motocykliści z Sokołowa poprowadzili rozśpiewany, radosny korowód do samego Kamieńczyka, gdzie czekali mieszkańcy, którzy przygotowali odpowiednie miejsce do puszczania wianków. Obrzęd odbył się przy zapalonych pochodniach i śpiewach.  Bugiem popłynęły też kolorowe lampiony, co było bardzo atrakcyjnym widowiskiem. Po powrocie znad rzeki i wręczeniu nagród wytrwali mogli popróbować pieczonego dzika, przekazanego na degustację przez Marka Kobylińskiego.
 
Nie mogło zabraknąć zabawy do białego rana. Tańczącym przygrywał zespół DIVERS w składzie: Milena Kobylińska, Michał Murawski i Rafał Murawski. O północy tradycyjnie szukano kwiatu paproci, który znalazła Małgorzata Kurowicka. Strażacy OSP Białobrzegi czuwali nad bezpieczeństwem imprezy.
 
W tym roku organizację Kupalnocki wsparli: Rafał Świderski – właściciel Firmy Zakłady Świderscy, Piotr Żebrowski – Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim, Tadeusz Steć, Koło Łowieckie ORLIK z Sokołowa Podlaskiego, Marek Kobyliński, Jacek Kobyliński – Właściciel Firmy PH JACEK, Leszek Murawski, Aniela Murawska. 
 
jo

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Tam w Białobrzegach upłynęło moje dzieciństwo. Z radością oglądam te zdjęcia. Dziękuję za ludzi, którzy tam mieszkają i organizują KUPALNOCKI. jestem z Was dumna.

Marta
2015-11-05 10:19:42
Strona 1/1


Dane kontaktowe