2
2020
2018-07-03

Kupalnocka po raz dziewiąty


Od kilku lat nadbużańskie Białobrzegi w gminie Sterdyń słyną z kultywowania tradycji Nocy Świętojańskiej. Tegoroczną Kupalnockę świętowano w sobotę 23 czerwca. Organizatorami wydarzenia byli: Rada Sołecka wsi Białobrzegi, OSP Białobrzegi oraz Stowarzyszenie „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń”.

Impreza z każdym rokiem cieszy się coraz większym powodzeniem. W tym roku, mimo bardzo słabej pogody, przyjechało ok. 800 osób. Imprezę prowadziła jej pomysłodawczyni i prezes Stowarzyszenia Marianna Kobylińska. Na początku swoje artystyczne umiejętności zaprezentowały dzieci ze szkoły języka angielskiego, zespół „Złote Lata” z Sokołowskiego Ośrodka Kultury i kapela ludowa „Sterdyniacy”.

Nie zabrakło konkursów. „Najładniejszy wianek kupalnockowy" wykonały panie z zespołu „Złote Lata”, II miejsce zajęła Bożena Sarnecka z Sokołowa Podlaskiego, III ex aequo - Jadwiga Boruta z Łazowa i Małgorzata Kamińska z Białobrzeg. Z kolei „Najładniejszy wianek na głowę" wykonał Adam Ignatowski z Białobrzeg, II miejsce przyznano Agnieszce Byczuk ze Steląg, III - Janinie Borucie z Łazowa. Konkurs kulinarny na „Smakołyk Nadbużański" wygrała Marta Steć (przygotowała pyzy z serem), II miejsce komisja przyznała zespołowi „Złote Lata” (za kalafior nadziewany mięsem), III – Ewie Ignatowskiej za nadziewaną cukinię. Kwiat paproci odszukała Agata Kur z Białobrzeg. Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali puchary, dla wszystkich uczestników konkursów drobne nagrody rzeczowe.

Następnie rozbawiony tłum dotarł nad Bug, gdzie ze śpiewem wrzucano wianki do wody. Atmosferę podgrzewało ognisko i pochodnie, a ze względu na suszę zrezygnowano z lampionów. Po powrocie na plac przed remizą uczestnicy Kupalnocki mogli posilić się bigosem przygotowanym przez mieszkanki Białobrzeg i dzikiem z kaszą, sponsorowanym przez Marka Kobylińskiego. Kupalnockę zakończyły tańce do świtu.

Mariannna Kobylińska w imieniu organizatorów dziękuje wszystkim uczestnikom za to, że nie zapominają o białobrzeskiej imprezie i zaprasza za rok na jubileuszową Kupalnockę. Szczególne podziękowania należą się Sponsorom Kupalnocki, którymi są Telefony Podlaskie S.A., Jacek Kobyliński - firma P.H. „Jacek", PBS w Sokołowie Podl., OSM Kosów Lacki, Sklep Mięsny RADIMENS oraz życzliwym mieszkańcom wsi Białobrzegi.
 J.O. 
Fot. M.K.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe