17
2020
2013-10-21

Kukurydza ciągle w centrum zainteresowania


„Dni Kukurydzy” to prezentacje odmian kukurydzy i polowe pokazy popularyzujące nowoczesne technologie uprawy. Impreza ta na stałe wpisała się w działalność Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Kukurydza bije rekordy popularności w całej Polsce. Wystarczy spojrzeć na pola uprawne. Większość z nich to uprawy kukurydzy. Do rolników przemawiają ustabilizowane ceny i podaż, a także fakt, że kukurydza to roślina wysoko plonującą. Ten wartościowy surowiec paszowy przydaje się w żywieniu wielu gatunków zwierząt hodowlanych, chociaż ma też zastosowanie w przemyśle młynarskim, produkcji skrobi i biogazu. Co ważne, jest też rośliną łatwą w uprawie. W zasadzie rośnie na każdym rodzaju gleby i miejscu, także po sobie.
 
Rolnicy integrowali się w Toczyskach Czorkach
Już po raz czwarty w Toczyskach miała miejsce impreza integrująca rolników uprawiających kukurydzę z podsokołowskich miejscowości. Od początku rdzennymi organizatorami są pan Wojciech Krasnodębski w porozumieniu z firmami nasiennymi KWS i Pioneer. Pan Krasnodębski wraz z żoną i dziećmi prowadzi swoje dobrze prosperujące gospodarstwo w miejscowości Niemirki. Na 330 hektarach uprawia w 40% kukurydzę, 40% zboże i pszenicę, a w 20% rzepak. W celu porównania wydajności użytków i możliwości obejrzenia zabiegów uprawnych podejmuje się urządzenia pokazów polowych, w których chętnie uczestniczą zainteresowani gospodarze i wystawcy. Tym razem były to firmy: Agmet, PHU Jacek, Agropest, LG, Pioneer, Bayer Cropscience, KWS, AXAN, CLASS Agroservice - Dariusz Sobol, „Frankopol”, Drzewicz - suszarnie i KRUS - Sławomir Paprocki oddział Sokołów.
Atmosfera spotkania i program zasługują na uwagę.  Zebrani chętnie dyskutowali i wymieniali się doświadczeniami rolnymi. Ochoczo też oglądali różnorodne odmiany kukurydzy i rozmawiali ze specjalistami oraz przedstawicielami z branży. Podczas prezentacji odmian koszonych: 4 - Limagrain, 6 - Pioneer i 6 - KWS mieli okazję dostrzec pozytywne strony uprawy, poznać terminy zbiorów i wyłonić swojego lidera. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy maszyn do uprawy, siewu, zbioru i konserwacji, a także pokaz koszenia kukurydzy. Goście biesiadowali w ogromnej hali. Pewnie już po raz ostatni w tym roku mieli okazję spróbować pysznego mięsa z grilla, ziemniaków i kiełbasek. Staropolski stół uginał się pod ciężarem przysmaków, nie zabrakło też ciast i trunków. Przy popularnych popowych i rockowych melodiach ucztowało kilkuset rolników wraz z rodzinami, wystawcy oraz przedstawiciele miejscowej i okolicznych gmin. Goście gratulowali organizatorem owocnej prezentacji i dziękowali za możliwość porównania wydajności, a zwłaszcza spotkania grona rolniczego.
 
AR
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe