17
2020
2013-03-04

Kto szuka, ten znajdzie!


W grudniu 2012 roku stopa bezrobocia w powiecie sokołowskim wynosiła 11,6 %, przy czym średnia krajowa to 13,4 %.  W regionie ostrołęcko - siedleckim powiat sokołowski ma najniższy wskaźnik bezrobocia. O sytuacji bezrobocia w powiecie sokołowskim rozmawiam z Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokołowie Podlaskim, Panią Elżbietą Błońską.

KAMIL WASZCZUK: Jak wygląda obecnie sytuacja Powiatowego Urzędu Pracy w Sokołowie Podlaskim ?
ELŻBIETA BŁOŃSKA: Z końcem stycznia 2013 roku  zarejestrowanych mieliśmy 2972 osoby, z czego 1446 to osoby długotrwale bezrobotne, 109 – osoby niepełnosprawne a 508 – osoby powyżej 50 roku życia.  Wśród prawie trzech tysięcy osób, 415 jest z prawem do zasiłku.  Bezrobocie w naszym powiecie od kilku lat cechuje zjawisko sezonowości. W pierwszym kwartale, począwszy od stycznia do marca, liczba bezrobotnych wzrasta. Spowodowane jest to zakończeniem umów na czas określony, które najczęściej kończą się z końcem grudnia. Przez to od stycznia wiele osób rejestruje się jako osoba bezrobotna. Od kwietnia aż do sierpnia następuje wyraźny spadek liczby osób bezrobotnych. Przyczyną tego jest rozpoczęcie prac sezonowych w budownictwie, leśnictwie, ogrodnictwie i rolnictwie. W ostatnim kwartale ponownie zaczyna przybywać osób bezrobotnych. Znaczna część tych osób to absolwenci szkół ponadgimnazjalnych.

KW: Co kilka miesięcy Urząd Pracy dysponuje stażami. Czy taki staż daje jakąkolwiek szansę dla osób bezrobotnych ?
EB: Staż jest dużą szansą dla osób bezrobotnych. Głównym celem stażu jest pomoc osobom bezrobotnym w nabyciu praktycznych umiejętności zawodowych poprzez realizację ustalonego programu. Poza tym często zdarzają się sytuacje, że po odbyciu takiego kilkumiesięcznego stażu zakład pracy chce kontynuować współpracę ze stażystą i proponuję mu zatrudnienie. Czasem od razu, czasem po kilku miesiącach. Wielokrotnie dzwonili do nas szefowie zakładów pracy i pytali o stażystów, którzy odbywali staż kilka miesięcy wcześniej. Dana osoba sprawdziła się na danym stanowisku pracy.

KW: Pedagodzy, psycholodzy, marketingowcy - osób po takich kierunkach studiów nie brakuje. Zatem, czy są takie zawody, których brakuje w naszym powiecie?
EB: W naszym powiecie brakuje przede wszystkim osób po wyższych studiach technicznych, mechanicznych. W rejestrach naszego urzędu nie ma osób, którzy ukończyli studia budowlane czy geodezyjne. Przyszłym studentom radzę wybrać któryś z powyższych kierunków. Wtedy być może łatwiej będzie znaleźć pracę w naszym powiecie.

KW: Jest takie powiedzenie: „kto szuka, ten znajdzie”. Co do tematu pracy te przysłowie się sprawdza ?
EB: Jak najbardziej się sprawdza. Ten, kto chce znaleźć pracę, prędzej czy później ją znajdzie. Owszem, czasem są i takie osoby, które przychodząc na pierwszą rozmowę z pracodawcą, od razu stawiają wymagania dotyczące wynagrodzenia; mówią, że nie będą pracować za niższą stawkę niż proponują. Są też i takie osoby, które mają bardzo duże ambicje i chcą pracować w takim, a nie innym zawodzie. Wtedy takiej osobie może być bardzo trudno. Być może taka praca nieprędko się pojawi.

KW: A w jaki sposób Urząd Pracy wspiera bezrobotnych?
EB: Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim podejmuje szereg działań w zakresie łagodzenia skutków bezrobocia w powiecie, organizując prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia, staże, prowadząc pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, zajęcia w klubie pracy oraz przyznając bezrobotnym jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej a pracodawcom dokonując refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy dla osób bezrobotnych.
W 2013 roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu Urząd otrzymał  środki w wysokości  5 558 789,73 zł.
KW: Zatem trzymam kciuki, aby bezrobotnych w naszym powiecie ubywało, a miejsc pracy przybywało. Dziękuję za rozmowę.

ROZMAWIAŁ: KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Staż to super sprawa. Pracodawca widzi czy dana osoba nadaje się do tej pracy, może ją podszkolić. Dla pracownika jest okazja pokazania że jest dużo wart, zdobycia dodatkowej umiejętności. - Miejsce widzenia zależy od miejsca siedzenia!

pracownik po stażu
2013-03-21 09:11:59

co ona gada że staż daje możliwość rozwoju? ???? chyba sama nie widzi co się dzieje,nie długo będą co 3miesiące \"zatrudniac\" -staż i dowidzenia...Niech pomyli ile ludzi nie chce się zarejestrowac bo ta rejestracja nic nie daje..jedynie kurs pisania cv,klub wsparcia bezrobotnych? ŚMIECH! kierujące na jedno stanowisko pracy z 20osób-przykład?? Otwarcie sklepu Stokrotka. Podobnie ze stażami. Kompletnie niekompetentne stanowiska pracy do zawodu..Dodam że panie są tam nie miłe,a w gruncie są tam dzięki nam BEZROBOTNYM :-) Pozdrawiam bezrobotnych

kouopwgj
2013-03-20 12:33:23

A jeszcze w szczególności wysyłanie na kursy kudysi, zamiast kogoś komu rzeczywiście on by się prrzydął

L52GU8
2013-03-20 12:32:56
Strona 1/1


Dane kontaktowe