2
2020
2011-11-18

Książki na Wileńszczyznę


Od kilku lat Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wspólnie z dyrekcją Liceum Salezjańskiego przy pełnym wsparciu wszystkich szkół z terenu miasta organizuje akcję pod hasłem "Podziel się książką" skierowaną do młodzieży w polskich szkołach na Wileńszczyźnie. - Z relacji młodzieży wileńskiej, uczestników naszych obozów naukowych, wiemy, że sytuacja w polskich szkołach staje się coraz trudniejsza - wyjaśnia Wanda Wierzchowska, prezes STSK i koordynatorka akcji. - W ogóle sytuacja Polaków na Wileńszczyźnie wymaga wsparcia w wielu wymiarach. Mamy świadomość, że nasze polskie tradycje właśnie tam na Litwie mają głębokie korzenie i utrzymanie polskości w środowisku młodej Polonii jest naszą wspólną sprawą.

 

Cenna pomoc

STSK od dawna nawiązuje kontakty z polską młodzieżą mieszkającą poza granicami naszego kraju. Akcja "Podziel się książką" jest jedną z wielu form podtrzymywania polskiej kultury i tradycji w tamtejszych kręgach. - Poza kłopotami natury społeczno-politycznej, na które wpływu nie mamy, nasza pomoc w postaci polskich książek dla bibliotek szkolnych jest bardzo cenna - mówi Wanda Wierzchowska. - Podczas dotychczasowych bezpośrednich wyjazdów naszych delegacji, które przekazywały w szkołach zebrane u nas książki, otrzymaliśmy liczne dowody serdeczności i wdzięczności ze strony dyrekcji i młodzieży. Biblioteki szkolne są tam bardzo skromnie wyposażone w literaturę młodzieżową, polską klasykę i wydawnictwa encyklopedyczne. Każde więc wsparcie jest mile widziane. Nasza delegacja młodzieżowa pod opieką nauczycieli wyjedzie w terminie zbliżonym do tradycyjnych "Mikołajek".

 

Wesprzeć akcję

Do akcji włączyć mogą się wszyscy mieszkańcy miasta. - Zwracamy się z serdeczną prośbą do mieszkańców miasta i okolic, do wszystkich zainteresowanych, o symboliczne włączenie się do naszej akcji i dostarczenie do nas książek nowych lub używanych, ale w dobrym stanie technicznym - apeluje Wanda Wierzchowska. - Może być to literatura dziecięca, młodzieżowa, klasyka lub wydawnictwa encyklopedyczne dla młodzieży starszej.

Chętni mogą również przekazać dowolne kwoty, za które zakupione zostaną nowe egzemplarze książek. Mile widziane są również mikołajkowe słodycze dla najmłodszych członków tamtejszej Polonii. Zbiórka potrwa do 25 listopada. Dary składać można w Sokołowskim Ośrodku Kultury lub Liceum Salezjańskim. Bliższych informacji udzielają: Ewa Chadaj - tel. 664 972 784, Agata Grzyb-Mosiej - tel. 500 121 130 oraz Wanda Wierzchowska - tel. 601 183 722.

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe