32
2019
2013-04-30

Kosowski Manifest z okazji


22 kwietnia w Kosowie Lackim uroczyście obchodzono Światowy Dzień Ziemi – ekologiczne Święto Świata, którego czołowym przekazem jest ochrona środowiska naturalnego. Nawiązując do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Elektroodpady – proste zasady”, popularyzowano aktywne działania na rzecz zbierania tego typu odpadów i zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie właściwego z nimi postępowania.
O godz. 10.00 rozpoczął się przemarsz ulicami Kosowa z udziałem przedstawicieli władz samorządowych z panią Wiceburmistrz Longiną Oleszczuk na czele, dyrektorów, nauczycieli, dzieci i młodzieży z gminnych placówek oświatowych i kulturalnych oraz okolicznych mieszkańców. Uczestnicy „ekologicznego” korowodu wyposażeni byli w transparenty proekologiczne, barwne stroje wykonane z surowców wtórnych oraz atrybuty związane z ziemią i wiosną. W organizację przemarszu czynnie włączyły się gminne służby mundurowe. Policja zapewniła bezpieczeństwo uczestnikom, a Straż Pożarna użyczając wozu bojowego przewodziła marszowi. Ekologiczne hasła wypowiadane przez megafon zwracały szczególną uwagę mieszkańców i zgodnie z założeniami organizatorów docierały do dużej liczby odbiorców. Oficjalna część miała miejsce przed Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie po powitaniu uczestników i gości przez dyrektor Ewę Rutkowską, głos zabrała Wiceburmistrz Longina Oleszczuk, która w swoim przemówieniu nawiązała do idei Dnia Ziemi, poruszyła temat segregacji odpadów, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zachęcała do popularyzacji ekologii. Następnie podziękowała wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie, a na ręce dyrektorów placówek oświatowych przekazała podziękowania i nagrody w postaci drukarek ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Kosowie Lackim. Następnie ofertę ekologiczno – edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży zaprezentowali przedstawiciele Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, który w tym roku obchodzi Jubileusz 20-lecia oraz przedstawiciele Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Sokołów Podlaski, oferując w swoich stoiskach wystawy związane z tematyką Dnia Ziemi oraz konkursy przyrodnicze.
Nadbużański Park Krajobrazowy reprezentowali: p. Marcin Dolota, p. Ewa Sychut – Czapla, p. Janusz Kur, zaś Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Sokołów Podlaski: p. Paweł Tomasiak, p. Patrycja Żółkowska, p. Przemysław Koenig, p. Krzysztof Frąc.
Zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi był konkurs „Recycling Fashion” czyli moda na ekologię. Uczestniczyło w nim 50 osób, które w bardzo ciekawy i oryginalny sposób wykorzystało surowce wtórne, by zaprojektować ubrania i dodatki. Odbył się również konkurs „Twórczy recykling”, w ramach którego młodzi uczestnicy dzięki oryginalnym pomysłom stworzyli prace plastyczno-techniczne z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych. Wszyscy uczestnicy oraz laureaci konkursów zostali nagrodzeni.
Patronat medialny nad „Kosowskim Manifestem z okazji Dnia Ziemi 2013” objęli: Katolickie Radio Podlasie, portal informacyjny podlasie24.pl, Wieści Sokołowskie oraz Tygodnik Regionalny „Ogłoszeniowa”. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczne obchody Dnia Ziemi i zapraszamy ponownie za rok.
 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe