17
2020
2017-03-20

Kosów sam naprawi drogi powiatowe


Podczas gdy w szkołach radośnie żegnana jest zima, stopniały śnieg odsłonił coroczną wiosenną bolączkę kierowców – imponującą ilość dziur w nawierzchniach. Również w tym roku nie ominie nas widok drogowców łatających wybrane ubytki. Pozimowy problem nie ominął Kosowa Lackiego, który zdecydował się przejąć zadanie naprawy dróg powiatowych, w części wciąż jeszcze brukowych – w samej miejscowości Łomna na 1600 m drogi, aż 1100 m wciąż znajduje się pod brukiem.
Każdy z wójtów czy burmistrzów mówi, że u niego są najgorsze drogi, ale tyle km dróg z resztek bruku nie ma nigdzie. Mamy na terenie naszej gminy trzy miejscowości, gdzie wciąż leży bruk - mówi burmistrz Kosowa Lackiego, Jan Słomiak. – W miejscowości Łomna jest w tej chwili co najmniej 9 poprzecznych rowów po wykopie, kiedy była prowadzona woda – to już 6 lat. Podkreślam, że nie są to rowy podłużne, ale poprzeczne – nie da się przejechać tamtędy samochodem, jeżeli nie wyhamuje się do zera, inaczej ryzykuje się urwaniem zawieszenia. Po 17 czerwca ubiegłego roku rozjechały nam się bardzo drogi w Maliszewie, również brukowe. Zgłoszone zostały do powodziówki i bardzo staramy się o uzyskanie promes. Mamy również pismo od mieszkańca, młodego, chorego człowieka, który będzie jeździł na wózku, bo prawdopodobnie taki los go czeka. Piszemy do pana wojewody, żeby uwzględnił tę naszą prośbę i żebyśmy dostali promesy na budowę tych dróg.
Jak zapewne wszyscy pamiętają, 17 czerwca 2016 roku nad terenem powiatu sokołowskiego przeszła nawałnica, której towarzyszył wiatr dochodzący do prędkości 100km/h. Najbardziej ucierpiały wtedy gminy Kosów Lacki i Ceranów, ale nawałnica nie oszczędziła także gmin Bielany i Repki. Uszkodzeniu uległo pamiętnego dnia 78 budynków gospodarczych i 17 mieszkalnych.
17 czerwiec jest datą, której pewnie nikt w Maliszewie nie zapomni, bo nie ma rodziny, która nie ucierpiała, której ta wichura czegoś nie zniszczyła. Na terenie naszej gminy zniszczonych zostało wtedy 56 budynków, w tym 12 domów. Liczby mówią za siebie, dlatego też, mimo iż są to drogi powiatowe, dokładamy do nich 50%. Mamy zabezpieczone to w budżecie naszej gminy i bardzo zależy nam, aby w tym roku przykryć ten bruk – podkreśla Jan Słomiak, burmistrz Kosowa Lackiego.
To jednak nie koniec drogowych problemów gminy. W fatalnym stanie jest droga biegnąca wzdłuż Zespołu Szkół w Kosowie Lackim, również będąca drogą powiatową. Alby przyspieszyć jej naprawę , gmina zdecydowała się przejąć tę inwestycję od zarządu powiatu. Jak mówi o odcinku burmistrz Kosowa Lackiego:
W tej chwili nie ma już jak minąć dołów, trzeba wjechać jednym kołem albo drugim, żeby przejechać. Interweniowaliśmy w tej sprawie do dróg powiatowych wiele razy, w tej chwili mamy obiecane przez kierownika, że dziury będą łatane. Na najbliższym zarządzie i sesji w powiecie będę występował o to, żeby przejąć to zadanie. 100 m dalej będę ogłaszał przetarg na równoległą drogę gminną, gdzie robiony będzie odcinek o długości 1150 m. Ponieważ wszystkie maszyny będą na miejscu, chcemy przejąć to zadanie i zrobić odcinek 350 m drogi powiatowej. Prosimy powiat, żeby zrobił nam kosztorys przebudowy i my sami te drogę zbudujemy. O pieniądzach będziemy rozmawiać później.
Cały zarząd powiatu przychylnie podszedł do pomysłu gminy i jest zdecydowany przystać na taki przebieg prac, co potwierdza kierownik Wydziału Dróg Publicznych, Daniel Szewczak:
Ul. Armii Krajowej w Kosowie Lackim została ujęta w zeszłorocznym budżecie, mamy opracowaną dokumentację projektową na odcinek najgorszy – 350 m. Na najbliższej sesji, która odbędzie się 27 marca, podjęta zostanie decyzja o wprowadzeniu tego, jako zadania inwestycyjnego. Planowane jest przekazanie zadania uchwałą gminie Kosów Lacki w celu realizacji przy okazji przebudowy drogi gminnej.
Będzie więc jak w słynnym przysłowiu – nie przyszła góra do Mahometa… więc zrobi gmina.
PjoF

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

W Sokołowie na Bartoszowej jest tak samo. A przy Bartoszowej i na Bartosie powstają coras większe osiedla domów jednorodzinnych

Michalina
2017-03-23 09:38:49

Te zdjęcia rodem z Sokołowa. A sytuacja się pogarsza. Bogusław i zastępca, łopaty w dłoń i łatać dziury.

popo
2017-03-20 15:58:17
Strona 1/1


Dane kontaktowe