17
2020
2011-10-28

Korabie najnowocześniejsze w Polsce!


W tym szczególnym wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy Korabii, lokalni samorządowcy, oraz rolnicy, którzy przybyli na tą uroczystość z różnych stron Polski. Nie zabrakło również ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który serdecznie gratulował gospodarzom odwagi i chęci w zaangażowaniu się w to przedsięwzięcie.

- Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj na Podlasiu, w moim rodzinnym powiecie Sokołów Podlaski, możemy wyznaczać standardy nie tylko dla kraju, ale całej Europy. – mówił minister. – Jeszcze 30 lat temu o naszym regionie mówiono wstydliwie Polska B. Dzisiaj, jeśli chodzi o mleczarstwo to Podlasie wyznacza standardy w dziedzinie mleczarstwa.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele wszystkich firm zaangażowanych w budowę i funkcjonowanie obory. Na ten niecodzienny sukces pracowało wiele osób i to dzięki nim powstała pierwsza w pełni zautomatyzowana i zrobotyzowana obora.

- Wszystkie prace ręczne, które zazwyczaj wykonuje się w oborze zostały zastąpione robotami, a czynności zostały zautomatyzowane. – mówi menadżer firmy Lely. – Automatyczne jest chociażby światło, które załącza się w momencie gdy na zewnątrz jest zmrok, co ułatwia widoczność krowom. Automatyczny jest również proces doju, podgarnianie paszy, oraz usuwanie odchodów zwierzęcych.

Wszystkie nowoczesne urządzenia mają zadanie zapewnić komfort krowom, a co za tym idzie poprawić jakość wydobywanego mleka. Obora funkcjonuje od 3 tygodni. Po pierwszych dwóch odbiorach właściciel stracił ok. 200 litrów mleka, jednak w tej chwili gospodarz ma ponad 1000 l. mleka więcej niż dotychczas.

Po licznych przemówieniach nadszedł czas na poświęcenie obiektu i przecięcie wstęgi. Gdy obora została oficjalnie otwarta wszyscy przybyli goście mogli ją obejrzeć. Z pewnością wywarła ogromne wrażenie na zwiedzających.

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Jak w PRL wstęga kropidło i bielideł

alf
2011-11-11 07:36:12

to juz nie bedą cymbalić krów


2011-11-06 19:21:17
Strona 1/1


Dane kontaktowe