43
2019
2018-02-19

Koniec szkoły w Telakach


Podczas sesji Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki w dniu 16 lutego radni podjęli uchwałę o likwidacji szkoły w Telakach, funkcjonującej jako filia Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim. Z roku na rok uczyło się tam co raz mniej uczniów.

Jak stwierdził Przewodniczący Rady Stanisław Kuziak, sytuacja dla radnych jest bardzo komfortowa, gdyż muszą oni jedynie przystać na propozycję samych rodziców. We wrześniu odbyło się zebranie rodziców uczniów szkoły w Telakach, którzy ze względu na nie najlepszy stan techniczny szkoły i małą ilość uczniów, postanowili przenieść swoje dzieci do szkoły w Kosowie Lackim. Ich decyzja motywowana była dodatkowo chęcią zapewnienia swoim dzieciom jak najlepszych perspektyw i jakości kształcenia. W roku szkolnym 2017/2018 w Telakach uczyło się jedynie 10 uczniów.

Zgodnie z prawem oświatowym na czas 6-ciu miesięcy przed planowanym zamknięciem szkoły radni musza podjąć stosowną uchwałę, a następnie powiadomić wszystkich rodziców, organ prowadzący oraz kuratora oświaty.

Projekt uchwały o zamknięciu placówki pozytywnie zaopiniował Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Sokołowie Podlaskim. Związek jest jedynie zainteresowany, w jaki sposób Rada zamierza rozwiązać problem zatrudnionych w Telakach nauczycieli po 31 sierpnia 2018 r. Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak oraz Przewodniczący Stanisław Kuziak zgodnie stwierdzili, że Rada uczyni to w stosownym czasie.

- Dzieci uczyły się w filii do momentu, kiedy trzeba było włączyć w budynku ogrzewanie. Piece, które tam są ratowaliśmy przez ostatnie dwa, trzy lata, jak tylko mogliśmy. Niestety, ich żywotność dobiegła końca. Dla bezpieczeństwa swoich dzieci rodzice podjęli decyzję o przeniesieniu ich do Kosowa. Dzisiaj rodzice, tak jak i dzieci, są zadowoleni. Na pytanie, czy na wiosnę chcą wrócić do Telak, odpowiadają, że absolutnie nie ma o tym mowy. W szkole w Kosowie dzieci mają bardzo dobre warunki. Uczniowie z Telak funkcjonują tam odrębnie – mają swoje sale i swoich nauczycieli. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie – wyjaśnił Burmistrz.

Za likwidacją szkoły od 31 sierpnia 2018 r. opowiedzieli się wszyscy radni. Warto podkreślić, że zapis w uchwale głosi, iż uczniowie, którzy do tej pory uczęszczali do szkoły w Telakach, mają zagwarantowaną możliwość kontynuacji nauki w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim.

Początki szkoły w Telakach sięgają 1938 roku. Inicjatorem jej powstania był nauczyciel Rosuk. Zajęcia odbywały się w domach prywatnych rodzin: Mateusiaków, Zawistowskich i Mikołajczuków. Pomysłodawcą budowy przeznaczonego pod szkołę budynku był kierownik Kuczyński. Szkoła przez lata była nie tylko miejscem nauki dzieci i młodzieży, ale także centrum kulturalnym wsi. Odbywały się tam uroczystości, zebrania, akademie i przedstawienia. Po 100 latach funkcjonowania, placówka zostanie zamknięta.

Podczas sesji Rady Miasta i Gminy Przewodniczący Rady Stanisław Kuziak podziękował wszystkim uczniom i absolwentom, którzy pobierali naukę w Szkole w Telakach oraz wyraził wdzięczność ich rodzicom za aktywny wkład w funkcjonowanie placówki.

Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe