17
2020
2018-05-22

Koncertowa wiosna z mistrzem akordeonu


W środę 16 maja w Sokołowskim Ośrodku Kultury gościł znakomity akordeonista Marcin Wyrostek, laureat ponad 30 konkursów w kraju i za granicą, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005, w 2009 r. zwycięzca drugiej edycji programu Mam talent, uczestnik bardzo wielu ważnych krajowych koncertów.

Artysta ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Swoim talentem i umiejętnościami dzieli się też w innych miejscach i projektach, w wielu osobach rozbudzając na nowo miłość do akordeonu. W Sokołowie już od godziny 15. prowadził warsztaty dla akordeonistów, a wieczorem razem z zespołem Corazon zaprezentował program „Muzyka korzeni”, nowy projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury. Była to też okazja do promocji nowej płyty Marcina Wyrostka, która ukazała się kilka miesięcy temu, a jej pierwszy promocyjny koncert miał miejsce w styczniu b.r. w Filharmonii Narodowej. Tytuł krążka to POLAC - różnorodne motywy „POL”- skości połączył wspólny, „ACC”- ordeon. Zainspirowanie się polską twórczością ma związek z licznymi koncertami zespołu poza granicami i chęcią promowania polskiej kultury.

Koncert w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się w ramach obchodów Dni Sokołowa. Artyście na scenie towarzyszyli: Marcin Jajkiewicz - wokal, Mateusz Adamczyk - skrzypce, Daniel Popiałkiewicz - gitara, Agnieszka Haase-Rendchen - fortepian, Piotr Zaufal - gitara basowa, Krzysztof Nowakowski - instrumenty perkusyjne. Zabrzmiały kompozycje, których inspiracją była polska muzyka ludowa, klasyczna oraz rozrywkowa z różnych regionów kraju. Pojawiły się m.in. utwory wybitnych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego. Zachwycała wirtuozeria Marcina Wyrostka, jego autorskie spojrzenie na muzykę korzeni i profesjonalizm pozostałych muzyków. Zauroczeni słuchacze nagradzali artystów owacją na stojąco, a po płyty, autograf i chwilę rozmowy z mistrzem ustawiła się długa kolejka.

Dodajmy, że artysta z zespołem Corazon nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę „Magia del Tango", podwójną platynową płytę za krążek „Coloriage" - 2012 i platynową płytę za album „For Alice" -2015.
  
J.O. 
Fot. SOK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe