17
2020
2012-02-02

Koncertowa niedziela


Pierwszy koncert odbył się w sokołowskiej konkatedrze. Kolędy i pastorałki zaprezentował znany i lubiany Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie, który działa od 2002 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury i szybko stał się wizytówką artystyczną rodzinnego miasta. "Sokołowianie" równie chętnie jak suity taneczne przygotowują widowiska obrzędowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. W Sokołowie i wielu innych miejscowościach pokazywali dotychczas "Wielkanoc na Podlasiu", "Żeńców", "Kolędników z kozą", "Tryptyk naiwny według Kazimierza Grześkowiaka", "Podlaską zabawę w karczmie", które to widowiska prezentowane są z wielką dbałością o każdy szczegół sceniczny, autentyzm pieśni, tańca i dialogów.

 

Same sukcesy

W ciągu 8 lat działalności "Sokołowianie" dali około 300 koncertów. Występowali w kraju i za granicą m. in. na Łotwie, we Włoszech, w Turcji, w Rosji, w Niemczech, w Grecji. Na polskich festiwalach folklorystycznych Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień m. in. w Węgorzewie, Szydłowcu, Warszawie oraz Sokołowie Podlaskim.

Ogromnym sukcesem "Sokołowian" jest przynależność do organizacji CIOFF. Pierwszy egzamin weryfikacyjny do CIOFF zespół zdał już po trzech latach działalności w 2005 roku. Kolejny w 2007 i ostatni w marcu 2010 roku, kiedy grupa otrzymała weryfikację na 5 lat. Kierownikiem artystycznym „Sokołowian” jest Iwona Kopiwoda, kierownikiem muzycznym Kazimierz Soszka, kierownikiem organizacyjnym Jan Rosochacki. Zespołowi towarzyszy kapela w składzie: Kazimierz Soszka – akordeon, szef kapeli, Zenon Celiński – akordeon, Edward Sobieszczuk – skrzypce, Roman Brochocki – kontrabas, Jan Rosochacki – bębenek.

 

Debiut

Drugi koncert w niedzielne popołudnie odbył się w kościele św. Jana Bosko. Występ ten był niezwykły, bo pochodząca z Sokołowa Aneta Dziewulska debiutowała przed publicznością w roli dyrygenta. Udało jej się to znakomicie, o czym mogą świadczyć liczne gratulacje i słowa uznania po występie, jakie młodej artystce składali widzowie. Tego dnia w kościele pod wezwaniem św. Jana Bosko wystąpili studenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Oni również przedstawili najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Koncert prowadził Jakub Szafrański - baryton solo. Przed publicznością wystąpił Kameralny Zespół Wokalny oraz znakomici młodzi muzycy: Aleksandra Myczkowska (I skrzypce), Eliza Kisielińska (II skrzypce), Beata Kozyra (altówka), Liliana Bach (wiolonczela) oraz Katarzyna Myczkowska (flet poprzeczny solo). Warto zaznaczyć, że Eliza Kisielińska również pochodzi z Sokołowa. Znakomicie gra na skrzypcach, studiuje jednak medycynę. Sponsorzy tego koncertu to: Agencja Reklamowa Safeglass, firma Lejnert, Moto-Leader, Restauracja Gama oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Czy oni nie zauważają,że to już luty,może repertuar i miejsce czas zmienić.

roko
2012-02-04 14:22:38
Strona 1/1


Dane kontaktowe