18
2019
2017-11-14

Koncert "Młodzi dla Niepodległej"


Poza Mszą Świętą w intencji Ojczyzny oraz uroczystościami patriotycznymi, które odbyły się przy Pomniku Czynu Niepodległościowego w Parku im. A. Mickiewicza, mieszkańcy naszego miasta i okolic mieli okazję uczcić Narodowe Święto Niepodległości udziałem w wieczornym koncercie w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Publiczność wypełniająca salę widowiskową prawie do ostatniego miejsca, wysłuchała wyjątkowego koncertu, w którym dla „Niepodległej” wystąpili młodzi lokalni wykonawcy.

Koordynatorką przedsięwzięcia była Urszula Kosieradzka, opiekun szkolnej grupy teatralnej Preteksty w I LO. Ponieważ dzieje naszej ojczyzny, a szczególnie jej trudne i ważne momenty zawsze znajdowały swoje odbicie w literaturze i w wielu dziedzinach sztuki, program półtoragodzinnego koncertu był bogaty i różnorodny. Poza tym już nie po raz pierwszy okazało się, że mamy u nas bardzo wielu utalentowanych młodych artystów. Myślę, że ci, którzy na koncercie byli, zgodzą się z moją opinią.

Na początku skrzypek Piotr Wicenciak i pianistka Aneta Mroczek wykonali jeden z utworów Fryderyka Chopina. Potem na scenie pojawili się recytatorzy z grupy teatralnej Preteksty, prezentując lirykę patriotyczną Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza i Tadeusza Nowaka. Olga Gąsowska, członkini grupy, laureatka wielu konkursów recytatorskich, odpowiednimi tekstami poetyckimi wprowadzała do kolejnych części koncertu. Grupa Młodzieżowa Voci Voci z SOK zaprezentowała kompozycję Stanisława Moniuszki „Świerszcz” do słów Jana Nepomucena Kamińskiego, wszechstronnego twórcy, lwowianina (1777-1855) nazywanego Ojcem galicyjskiej sceny polskiej. Nie zabrakło naszych tańców narodowych – dostojnego poloneza i na koniec dynamicznego mazura zatańczyła grupa koncertowa ZPiT Sokołowianie. Kilka utworów o tematyce patriotycznej autorstwa uznanych współczesnych twórców, ale w nowych aranżacjach, wykonały wokalistki: Alicja Ostromecka, Gabriela Pliszka-Kraska, Anna Maria Maliszewska. Akompaniował im zespół Manufaktura Dźwięków Band, tym razem w składzie: Eliza Kisielińska – skrzypce, Grzegorz Janista - bas, Michał Ostromecki - instrumenty klawiszowe, gitara, Dominik Skorupka - instrumenty perkusyjne, Adam Tokarski – gitara elektryczna. Muzycy towarzyszyli również wokalistom zespołu Sąlepsi z SOK - Gabrieli, Igorowi i Krzysztofowi Grabowskim oraz Krzysztofowi Dmowskiemu, a także Szymonowi Dzikowskiemu z The Rolnik Stones z ZS CKR.

Koncert dostarczył wiele artystycznych przeżyć i wzruszeń i został nagrodzony wielkimi brawami. Dyrektor SOK Marcin Celiński dziękował i gratulował młodym wykonawcom. Głos zabrał też Zastępca Burmistrza Krzysztof Dąbrowski, który odwołując się do słów wykonywanej chwilę wcześniej kompozycji Grzegorza Tomczaka z 1989 roku powiedział: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą".


J.O. / Fot. SOK
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe