17
2020
2017-02-23

Kolejny wójt odejdzie z PSL?


Dominującym tematem sesji w Sabniach była szkoła w Zembrowie – propozycja jej zamknięcia nie spodobała się lokalnej społeczności. Ostatecznie nie zostanie zlikwidowana, jednak nauczyciele muszą liczyć się z redukcją etatów. Nieoficjalnie udało nam się także dowiedzieć, że wójt zamierza opuścić PSL.

21 lutego odbyła się sesja Rady Gminy Sabnie, której głównym tematem było dostosowanie sieci szkół do nowego ustroju oświatowego. Jakiś czas temu pojawiła się propozycja zamknięcia szkoły w Zembrowie, która napotkała opór ze strony rodziców. Szukając innego rozwiązania dokonano symulacji kosztów, jakie wygenerowałoby utworzenie z rzeczonej placówki filii szkoły funkcjonującej w Sabniach. Natychmiast pojawiły się głosy, iż takie działanie jest niezgodne z prawem. Również podczas obrad radny Tadeusz Kościuszko oświadczył, iż Sabnie są jedyną gminą w województwie, a może i w Polsce, która rozważała rozwiązania niezgodne z prawem. Rzeczywiście, ustawa nie zezwala na utworzenie filii sześcioklasowej – daje jednak możliwość utworzenia filii dla klas 1-3 bądź 1-4. Wójt gminy, Ireneusz Piotr Wyszyński, tłumaczy, iż nie proponował rozwiązań niezgodnych z prawem:
Przewodniczący Komisji Ekonomiczno-Rolnej zaproponował wykonanie symulacji finansowej na filię obejmującą klasy 1-6. Zgodnie z Dziennikiem Ustaw takie rozwiązanie nie jest możliwe. Natomiast w przypadkach uzasadnionych możliwe jest utworzenie filii dla klas 1-3 bądź 1-4, gdzie placówką macierzystą jest pełna placówka ośmioklasowa. Podkreślam – przygotowana została symulacja finansowa dla filii 1-6, jednak nikt nie składał wniosku o jej utworzenie. Nie przedkładałem, ani mieszkańcom, ani radnym, pomysłów niezgodnych z prawem.
Ostatecznie obie szkoły - w Zembrowie oraz w Sabniach, do której zostanie włączone gimnazjum - od września 2017 r. staną się ośmioklasowymi szkołami podstawowymi. Gmina nie planuje zwolnień, ale konieczne będą ograniczenia etatów.
Nie dla wszystkich nauczycieli wystarczy godzin. Nikt nie zostanie zwolniony, ale godzin będzie mniej – informuje wójt, Ireneusz Piotr Wszyński.
Wójt przedstawił również kwestię finansową szkolnictwa na terenie gminy – przy niskiej liczbie uczniów placówki nie są w stanie utrzymać się jedynie z subwencji. Wysokość subwencji oświatowych, jakie otrzymała gmina w roku 2016 wynosiła 2,543 tys. zł, natomiast koszt utrzymania szkół opiewał na 3,725 tys. zł. W takiej sytuacji to obowiązkiem gminy jest pokrycie brakującej kwoty – w tym wypadku 1,2 mln zł rocznie.
W 1999 roku osób w szkole w Zembrowie było w granicach 140. W tamtym czasie, 18 lat temu, zmieniały się przepisy – Rada Gminy, dostosowując się do przepisów, podjęła uchwałę zmniejszając stopień organizacyjny szkoły z 8 klas do 6. Dziś w szkole mamy 62 osoby i podnosimy liczbę klas z powrotem do 8. W 2007 roku mieliśmy 438 uczniów na terenie całej gminy. Dzisiaj, po 10 latach, jest to 182 osoby mniej. Chciałbym uzmysłowić na czym polega problem – tłumaczył wójt, Ireneusz Piotr Wyszyński, dodając, iż lokalizacja gminy również wpływa niekorzystnie na liczbę uczniów - Część rodziców decyduje, że dziecko pójdzie do szkoły do Sokołowa- z różnych względów, jest to decyzja rodzica. Z geograficznego punktu widzenia jesteśmy położeni niekorzystnie –zbyt blisko Sokołowa.
Nie przekonało to zupełnie mieszkanki gminy, p. Anny Wojtyńskiej, której zdaniem „dziecko to nie koszt, ale inwestycja”. Podobnego zdania był radny Andrzej Kobryń.

To nie koniec wieści z Sabni. Jak udało nam się dowiedzieć, wójt gminy zamierza opuścić swoją dotychczasową partię – PSL. Prawdopodobnie oficjalnie stanowisko wraz z uzasadnieniem przedstawione zostanie jeszcze w tym tygodniu.
 
PJoF

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Widac jak szybko upada psl,maly facet a tak dużo potrafi zrobic.Jednak to prawda maly ale jaki figlarny

Popieram pis
2017-02-24 08:35:02

i dobrze ,że wojt odchodzi z PSL malo ludzi jest uczciwych w tej parti.

obywatel
2017-02-23 21:22:23

Oj kręci wójt jak zwykle

kk
2017-02-23 13:19:20
Strona 1/1


Dane kontaktowe