17
2020
2020-01-08

Kolejny Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Kosowa Lackiego


W uroczystość Objawienia Pańskiego, tak zwane święto Trzech Króli, dnia 6 stycznia 2020 r. ulicami Kosowa Lackiego po raz kolejny przeszedł uroczysty Orszak Trzech Króli. Jego organizatorami byli: Urząd Miasta i Gminy Kosów Lacki, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim, kosowskie placówki oświatowe oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

Miejscem spotkania i wymarszu był parking przed Urzędem Gminy. Po godzinie 11:00 burmistrz Jan Słomiak przywitał wszystkich przybyłych i w kilku słowach wprowadził w atmosferę obchodów święta. Natomiast Proboszcz, ks. kan. Paweł Anusiewicz udzielił błogosławieństwa. Następnie, wspólnie kolędując, barwny korowód wyruszył w kierunku kościoła parafialnego.

Na czele orszaku za okolicznościowymi sztandarami maszerowali trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. W ich role wcielili się burmistrz Jan Słomiak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wiesław Wiśniewski oraz Mateusz Poszust, tegoroczny maturzysta – reprezentant Zespołu Szkół w Kosowie Lackim. Za nimi podążali pozostali uczestnicy orszaku – większość w koronach na głowach, a niektórzy w specjalnie przygotowanych kostiumach.

Orszak zatrzymał się przy zlokalizowanej w centrum miasta Stajence Betlejemskiej, która z inicjatywy Burmistrza, po raz trzeci stanęła w Kosowie. Królowie oddali symboliczny pokłon Dzieciątku oraz złożyli dary: mirrę, kadzidło i złoto. W rolę Maryi i Józefa wcielili się Joanna i Jacek Omieciuchowie. Świętej Rodzinie towarzyszyły żywe zwierzątka: kózki użyczone przez Katarzynę i Bartłomieja Latosów oraz gołębie będącą własnością Ryszarda Kryczki.

Uroczystości w kościele parafialnym rozpoczęły się krótkim koncertem kolęd w wykonaniu chóru kościelnego, scholi oraz Eweliny Krzymowskiej, prowadzonych przez organistę Marka Krzymowskiego. Mszę Świętą w intencji Mieszkańców Miasta i Gminy Kosów Lacki, ofiarowaną przez Burmistrza Jana Słomiaka, odprawił proboszcz ks. kanonik Paweł Anusiewicz.

Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki serdecznie dziękuje: służbom mundurowym – policjantom z Posterunku Policji w Kosowie Lackim oraz strażakom ochotnikom z jednostki OSP w Trzcińcu Dużym za zabezpieczenie przemarszu; Państwu Katarzynie i Bartłomiejowi Latosom, właścicielom gospodarstwa agroturystyczno-edukacyjnego "Latosowo" w Henrysinie za użyczenie zwierząt; Panu Ryszardowi Kryczce za użyczenie gołębi; dyrekcji i pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim za przygotowanie kostiumów i aktywny udział w Orszaku; panu Markowi Krzymowskiemu za oprawę muzyczną; dyrektorom, nauczycielom i uczniom kosowskich szkół oraz wszystkim mieszkańców gminy Kosów Lacki i gościom, którzy włączyli się do organizacji oraz wzięli udział w tej wyjątkowej uroczystości.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/286,orszak-w-kosowie-lackim.html


Info / Fot. UMiG Kosów Lacki 


« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Kiedy wy zmądrzejecie?.

Karol
2020-01-12 20:43:29
Strona 1/1


Dane kontaktowe