29
2022
2022-09-20

Kolejne święto folkloru w stolicy powiatu


W sobotę 10 września b.r. koncertem galowym w Sokołowskim Ośrodku Kultury zakończyły się 19. Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne. To wyjątkowe święto folkloru zapoczątkowała w 2002 roku senator Maria Koc - ówczesna dyrektor placówki. Międzynarodowy festiwal kultury i tradycji stał się impulsem do powstania ZPiT „Sokołowianie”, a do naszego miasta zaczęły przybywać zespoły z różnych zakątków Europy i świata, prezentując elementy swojej kultury narodowej i regionalnej.

W tym roku uczestnikami festiwalu były grupy artystyczne z: Algierii - „La Rose d Algerie", Serbii – „Elektroporcelan", Chile - „Compania Artistica de Folclor International" oraz gospodarze, czyli ZPiT „Sokołowianie”. Organizatorzy przedsięwzięcia przygotowali bogaty i różnorodny program.

W dzień przyjazdu (poniedziałek 5. 09) – powitanie przez zespół gospodarzy poczęstunkiem złożonym z regionalnych przysmaków. We wtorek – prezentacje w sokołowskich szkołach przygotowanych przez gości programów połączone z nauką tańców. Również we wtorek na scenie SOK-u odbył się wieczorny koncert inauguracyjny poprzedzony plenerową paradą zespołów. Na koncert goście przygotowali krótkie prezentacje, zaś „Sokołowianie” godzinny program.

W środę goście 19. NSF pojechali nad Bug, do Drohiczyna, gdzie przygotowano dla nich wiele atrakcji. Był spływ rzeką kajakami i pontonami, zwiedzanie osobliwości miasteczka i, co nie mniej ważne – znakomita pogoda. Nie zabrakło koncertów – w szkole i w ośrodku kultury. Publiczności szczególnie przypadły prezentacje egzotycznego folkloru z innych kontynentów.

W czwartek przed południem zespoły ponownie koncertowały w sokołowskich szkołach i uczestniczyły we wspólnych warsztatach, zaś wieczorem wzięły udział w otwartej dla wszystkich folkowej potańcówce, gdzie do tańca przygrywał znakomity polski zespół z południa kraju Śpisko Qmapanijo.

Piątek był dla zespołów ważnym dniem - wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje programy przed komisją konkursową w składzie: Marcin Bochenek – wiceprzewodniczący polskiej sekcji CIOFF, Piotr Witaszczyk, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ełk” oraz sokołowianka Anna Maria Maliszewska.

Sobota – ostatni dzień 19. NSF podobnie jak w piątek powitał nas deszczem i chłodem. Taka pogoda wystraszyła wielu bywalców tradycyjnego Jarmarku Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, który od godziny 14 trwał przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. Natomiast o 17 rozpoczął się koncert galowy. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca, nie zabrakło władz samorządowych i gości, a wśród nich senator Marii Koc oraz senatora i wiceministra Waldemara Kraski. Po oficjalnych przemówieniach niespodzianka - Marcin Bochenek wręczył dyrektorowi SOK Marcinowi Celińskiemu medal dla Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych z podziękowaniami za wkład wniesiony w rozwój Polskiej Sekcji CIOFF. Następnie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody bez podziału na miejsca: kryształową statuetkę, dyplom, nagrodę finansową i podlaskie „mrowisko” otrzymały wszystkie zespoły. „La Rose d Algerie” nagrodzono za „pielęgnowanie tradycji i obrzędów kultury Algierii i niezwykłą charyzmę lidera grupy”; „Compania Artistica de Folclor International” – za „energię i radość na scenie, bogactwo formy oraz przybliżenie kultury chilijskiej i dziedzictwa przodków z Rapa Nui – Wyspy Wielkanocnej”; „Elektroporcelan” za „różnorodność oraz bogactwo muzyczne i taneczne prezentacji”; ZPiT „Sokołowianie” - za „kultywowanie tradycji i wielopokoleniowość w prezentacjach”. Potem nastąpiły prezentacje półgodzinnych programów przez wszystkie zespoły, które dostarczyły widzom wielu emocji, szczególnie na zakończenie, kiedy chilijczycy przedstawili folklor z Rapa Nui.

A za rok na jubileuszowe 20. Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne. Organizatorzy już zaprosili na nie miłośników kultury i tradycji.

J.O.
Fot. SOK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe