16
2020
2012-09-14

Kolejna udana premiera


PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”. Autorem tego programu jest insp. Grzegorz Jach. Cele programu to komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami; zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej; inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi; tworzenie ogólnopolskiej (a w przyszłości międzynarodowej) społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez nałogów. Program „Profilaktyka a Ty” jest wpisany do Banku Dobrych Praktyk rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.
Grupa teatralna „Inaczej” zaprezentowała sokołowskiej publiczności kolejny znakomity spektakl. Tym razem młodzi aktorzy zaprosili widzów na premierę „Labiryntu”. Przedstawienie odbyło się 10 września na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
Dotychczas w Sokołowie prezentowano kilka ciekawych przedstawień związanych z programem PaT. Był to m.in. „Dzwonek”, który pokazuje przeciętną, niepatologiczną rodzinę, w której rodzice uwikłani w swoje problemy nie mogą się porozumieć. W domu przepełnionym konfliktem dorasta syn - uczeń gimnazjum, który mimo swoich starań nie radzi sobie z nauką
i nie otrzymuje oczekiwanej pomocy ze strony rodziców. Taką pomoc deklarują dilerzy narkotyków jako sposób na łatwą naukę. Spektakl kończy się nadzieją i kolejną szansą na odbudowywanie dobrych relacji w rodzinie.
PaT to równiez „Przystanek PaT”, czyli coroczne, ogólnopolskie spotkanie młodzieży z całego kraju. Na uczestników każdego roku czeka moc atrakcji. Przez pięć dni odbywają się bezpłatne warsztaty artystyczne prowadzone przez zawodowych instruktorów. Można wziąć udział m.in. w zajęciach teatralnych, wokalnych, tanecznych, literackich, plastycznych, recytatorskich, dziennikarskich, iluzjonistycznych, charakteryzatorskich i technicznych. W programie przewidziane są również warsztaty profilaktyczne, rozmowy filozoficzne koncerty oraz spektakle w wykonaniu grup teatralnych z całej Polski.

Refleksja o przemijaniu
- Dziś mam taką refleksję o przemijaniu - mówił podczas premiery Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji. - Cztery lata temu pierwszy raz przyjechałem do Sokołowa i miałem przyjemność zaprosić gimnazjalistów i licealistów do grupy PaT, której wtedy jeszcze nikt nie znał. Nie przypuszczałby nikt, że Sokołów Podlaski stworzy najwyższą poprzeczkę
w społeczności ogólnopolskiego programu PaT w kategorii teatru tańca. Być może prosty konsument kojarzy Sokołów z nieskomplikowanym produktem o wyśmienitym smaku, ale społeczność PaT Sokołów Podlaski kojarzy z tym teatrem. Teatr „Inaczej” to duma nie tylko dla władz miasta, ale również dla rodziców, koleżanek i kolegów. Tutaj, na tej scenie, wydarzyło się tak bardzo wiele. Profilaktyka nie musi być nudna, profilaktyka
o samotności, potrzebie akceptacji. Różni nas tak wiele. Czy akceptujemy siebie nawzajem? Czy potrafimy zaniechać agresji? Nie wykrzykiwać drugiemu człowiekowi w twarz „nienawidzę cię”?

Ciekawe przedstawienie
Młodzi artyści, którzy w ramach programu Profilaktyka a Ty zaprezentowali spektakl „Labirynt” to: Luiza Aleksandrowicz, Wiktoria Benedykciuk, Anna Domańska, Lena Godlewska, Piotr Kozioł, Agata Lesiuk, Justyna Rytel, Wiktoria Skłodowska, Paulina Woźniak, Mateusz Zubow. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Wiktorię Benedykciuk, która jest również autorką scenariusza. Asystentem reżysera była Dominika Zawadzka. Aranżację muzyczną zapewnił Paweł Zakrzewski. Podczas premiery można było obejrzeć wideo przygotowane przez Szymona Grochowskiego. Spotkanie podczas uroczystej premiery prowadził asp. szt. Sławomir Tomaszewski.
Organizatorami przedsięwzięcia byli: PaT, Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie, Miasto Sokołów Podlaski, Powiat Sokołowski, Sokołowski Ośrodek Kultury. Mecenat: Topaz.
„Labirynt” to niezwykle ciekawe i inspirujące przedstawienie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spektakle tej grupy teatralnej.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe