17
2020
2012-12-21

Kolędowanie z Sokołowianami


Najpiękniejsze kolędy i pastorałki mogli usłyszeć widzowie zgromadzeni podczas koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie, który odbył się 11 grudnia na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Chętni mogli również kupić płytę zespołu oraz kalendarz na 2013 rok.

Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie to grupa znana i lubiana nie tylko wśród mieszkańców naszego miasta, ale i w całej Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Młodzież często bierze udział w różnego rodzaju koncertach i festiwalach, gdzie pokazuje swoje umiejętności i talent. Każdy występ Sokołowian w Sokołowskim Ośrodku Kultury przyciąga wielu widzów. Tak też stało się i tym razem.

Tańce i kolędy

Grudzień to miesiąc, w którym zwalnia czas, w którym przygotowujemy się na Narodziny Jezusa Chrystusa. W tym przedświątecznym okresie we wtorek 11 grudnia w Sokołowskim Ośrodku Kultury na sali widowiskowej odbyły się trzy koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie "Nasze rodzinne kolędowanie dla Ciebie Panie". Pierwsze dwa w godzinach przedpołudniowych dla dzieci i młodzieży szkolnej i jeden popołudniowy dla mieszkańców miasta. W programie znalazły się tańce polskie, z których zespół słynie, ale również najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, a to dlatego iż w tym mijającym 2012 roku zespół nagrał płytę "Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki" i jest w trakcie jej promowania. Płytę wraz z kalendarzem na 2013 rok można zakupić w sekretariacie Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Koncert był wyjątkowy z jeszcze jednego powodu, dla grupy najmłodszej dzieci w wieku 4 - 6 lat był to debiut sceniczny. Koncert kończył występ grupy rodziców, która zaśpiewała kolędę "Bóg się rodzi". Zespół Sokołowianie po raz kolejny udowodnił więc, że łączy pokolenia.

Bogaty repertuar

Podczas koncertu zespołowi towarzyszyła kapela w składzie: Kazimierz Soszka - akordeon, Jan Rosochacki - bębenek, Edward Sobieszuk - skrzypce, Przemysław Nurzyński - akordeon, Katarzyna Kalicka - klarnet. Koncert przygotowali: opracowanie muzyczne kolęd - Kazimierz Soszka, opracowanie artystyczne - Iwona Kopiwoda, przygotowanie wokalne - Bożena Kaczmarek.

Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie działa od 2002 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury i szybko stał się wizytówką artystyczną rodzinnego miasta. Początkowo młodzież prezentowała na scenie tańce i pieśni podlaskie, z biegiem czasu repertuar grupy wzbogacił się o folklor kolejnych regionów: Kurpi Zielonych, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Beskidu Żywieckiego. W programie Zespołu są również tańce staro warszawskie oraz tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak, oberek.

"Sokołowianie" równie chętnie jak suity taneczne przygotowują widowiska obrzędowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. "Wielkanoc na Podlasiu", "Żeńcy", "Kolędnicy z kozą", "Tryptyk naiwny według Kazimierza Grześkowiaka", "Podlaska zabawa w karczmie" prezentowane są z wielka dbałością o każdy szczegół sceniczny, autentyzm pieśni, tańca i dialogów.

Kalendarze i płyty

"Sokołowianie" występowali w kraju i za granicą m.in. na Łotwie, we Włoszech, w Turcji, w Rosji, w Niemczech, w Czechach, w Bułgarii, w Chorwacji, na Ukrainie, w Grecji. Na polskich festiwalach folklorystycznych Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. w Węgorzewie, w Szydłowcu, w Warszawie, w Sokołowie Podlaskim. Ogromnym sukcesem "Sokołowian" jest przynależność do organizacji CIOFF. Pierwszy egzamin weryfikacyjny do CIOFF zespół zdał już po trzech latach działalności w 2005 roku. Kolejny w 2007 i ostatni w marcu 2010 roku, kiedy grupa otrzymała weryfikację na 5 lat. A w październiku 2011 r. grupa najmłodsza otrzymała weryfikację na 3 lata.

Wszyscy, którzy chcieliby nabyć kalendarz oraz płytę ZPiT "Sokołowianie" mogą to zrobić w sekretariacie Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Warto to zrobić, bo słuchanie kolęd w tak dobrym wykonaniu może okazać się wyjątkowym uzupełnieniem świątecznych wieczorów.

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe