42
2019
2018-12-27

Kolędowali z Betlejemskim Światłem Pokoju


20 grudnia harcerki i harcerze z 22 DH wraz z kołem teatralnym „Abstrakcja” ze Szkoły w Jabłonnie Lackiej wędrowali po różnych instytucjach Jabłonny Lackiej z Betlejemskim Światłem Pokoju, przywiezionym przez harcerzy z Warszawy. Światłem, które do Jabłonny dotarło aż z groty narodzenia Jezusa z Betlejem. 

Postanowiliśmy, że tego dnia nasza niewielka miejscowość zabrzmi kolędami i pastorałkami, że roznosząc światło pokoju postaramy się do wspólnego śpiewania zachęcić napotkanych mieszkańców. W tutejszym przedszkolu, GOPS, GOK-U, Urzędzie Stanu Cywilnego, Zakładzie Gospodarki Komunalnej, Ośrodku Zdrowia, Domu Pomocy Społecznej, Banku Spółdzielczym i Urzędzie Gminy mali artyści dali krótki pokaz „Chodzenia z kozą i turoniem”. Obrzęd ten znany jest od bardzo dawna. Polegał na odwiedzaniu przez grupy kolędnicze poszczególnych gospodarstw z życzeniami pomyślności w nadchodzącym roku. W zamian kolędnicy dostawali od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych pieniędzy.

Obchody kolędnicze oprócz funkcji magicznej, spełniały także funkcje społeczne i wychowawcze – wyrażały pewne przyjęte normy i konwenanse. My pragnęliśmy do tej tradycji nawiązać, a przyjmujących nas „gospodarzy” częstowaliśmy świątecznymi pierniczkami, składając przy tym moc najserdeczniejszych życzeń.

Największą przyjemność sprawiło występującym wzbudzenie uśmiechu i radości u obserwujących. To zachęciło nas do prezentowania swojej pracy w środowisku lokalnym.

Bardzo cieszymy się, że wspólnym kolędowaniem i roznoszeniem Betlejemskiego Światła Pokoju mogliśmy kontynuować współpracę między harcerzami i kołem teatralnym rozpoczętą kilka miesięcy temu przestawieniem „Wojna - śmierci w oczy”. Kolejne wspólne przedsięwzięcie możemy zaliczyć do bardzo udanych.

Harcerki i harcerze wraz z drużynową phm. Anną Kożuchowską – Kurylak oraz młodzi aktorzy z opiekunkami paniami: Renatą Lalak i Renatą Kryszczuk serdecznie wszystkim dziękują za miłe, ciepłe i wyjątkowe przyjęcie.
Info / Fot: 22 Drużyna Harcerska z Jabłonny Lackiej  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe