29
2022
2022-08-18

Kolagen i jego wpływ na stawy - co warto wiedzieć?


Kolagen należy do białek i jest składnikiem wielu części składowych organizmu człowieka. Jest jednym z podstawowych budulców stawów, chrząstek, ścięgien, kości, a także skóry. Występuje we wszystkich tkankach łącznych organizmu i jest niezbędny dla jego zdrowia, pełniąc ogromną liczbę wielorakich funkcji.

Wraz z rosnącym wiekiem, organizm jest coraz bardziej “zużyty”, a włókna kolagenowe nie są w stanie się regenerować w takim stopniu, w jakim robią to np. w okresie dojrzewania. To powoduje bezpowrotny spadek kolagenu w organizmie, co często oznacza konieczność jego suplementacji. Czy jest to naprawdę konieczne? Warto dowiedzieć się trochę więcej na temat samego kolagenu, aby lepiej zrozumieć jaki ma on wpływ na stawy w organizmie człowieka itp.

Jakie działanie posiada kolagen względem stawów?


Kolagen jest obecny w przyrodzie (a tym samym w organizmie) pod wieloma postaciami. Jednak z punktu widzenia stawów, to kolagen typu II jest najbardziej wartościowy, ponieważ jest on najliczniejszym budulcem wszelkiego rodzaju chrząstek oraz ścięgien. To powoduje, że w przypadku licznych kontuzji stawów, kolagen jest zalecany w formie suplementacji, dzięki czemu stawy są regenerowane szybciej, a okres rekonwalescencji bardziej efektywny i długotrwały. 

Odbudowane w ten sposób chrząstki i ścięgna są wytrzymalsze i odporniejsze na ponowne urazy, które bez suplementacji kolagenu mogłyby występować ponownie. Co więcej, ponowne kontuzje tych samych stawów, mogą być dużo bardziej poważne niż poprzednim razem. Jednak należy pamiętać, że suplementacja kolagenu powinna trwać wystarczająco długo i być ciągła, aby przyniosła pożądane efekty. Średnio przyjmuje się, że pokrywa się z okresem rekonwalescencji, które trwają często dłużej niż 6 miesięcy.

Ponadto, bardzo ważna jest także jakość przyjmowanego suplementu lub odżywki kolagenowej.
To powoduje, że warto wybierać te pochodzące z oficjalnych źródeł i od sprawdzonych producentów, takich jak SFD. W sklepie firmy jest dostępna szeroka oferta (sklep.sfd.pl/Kolagen-k968.html, w której dostępne są różnego rodzaju odżywki kolagenowe najwyższej jakości.

Czy suplementacja kolagenu na stawy pomaga?

Gdy tylko pojawia się ból różnego rodzaju stawów, nie można lekceważyć tego rodzaju objawów. Może być to pierwszą oznaką niedoboru kolagenu w stawach, przez co organizm nie jest w stanie wykonywać często nawet podstawowych czynności, które mogą sprawiać silny ból. W takich sytuacjach na samym początku należy niezwłocznie udać się do lekarza, który będzie mógł zdiagnozować przyczynę (nie musi być to niedobór kolagenu).

Gdy diagnoza potwierdzi niedobór kolagenu, wtedy należy rozpocząć pracę nad odpowiednim planem żywieniowym. Bogatymi źródłami kolagenu są m.in. różnego rodzaju galaretki, chrząstki zwierzęce, skóra (np. z kurczaka) itp. Natomiast gdy lekarz tak zdecyduje lub zbilansowana dieta nie przyniesie efektów, wtedy należy sięgnąć po wartościowy suplement diety. 

Jest to zasada, którą należy się kierować nie tylko przy kolagenie, ale także wszelkiego rodzaju innych substancjach odżywczych
. Szukając najwyższej jakości suplementów diety i odżywek, warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu SFD (sklep.sfd.pl/), która jest niezwykle bogata i znajdują się tam preparaty mogące pomóc we wszystkich celach treningowych i dolegliwościach.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe