2
2020
2011-10-07

Kobiety są najlepsze


Jolanta Hibner jest posłem Parlamentu Europejskiego. Do Sokołowa przyleciała prosto z Brukseli. Jej zdaniem kobiety znakomicie mogą odnaleźć się w polityce, bo przypomina ona gospodarstwo domowe, w którym wszystkie wydatki trzeba starannie zaplanować. - Mnie pomogło doświadczenie zawodowe - przyznaje Jolanta Hibner. - Zajmowałam się ochroną środowiska, finansami, wodociągami i kanalizacją. Mazowsze znam dobrze, bo jeździłam dużo po tym terenie. Doświadczenie zdobywałam też w samorządzie - 12 lat pracowałam w Warszawie, oraz w pracy społecznej, starając się polepszyć byt mieszkańców. Praca zawodowa i społeczna to doświadczenie, które przeniosłam do sejmu.

Z pośród polityków obecnych zarówno w polskim, jak i europejskim parlamencie, tylko nieliczni są znani szerszej grupie obywateli. Powód jest dosyć banalny. Tylko kilku przedstawicieli poszczególnych partii zabiera głos w telewizyjnych programach. - Nie będę biegała ciągle do mediów i wypowiadała się na tematy, na których się nie znam - zapewnia Jolanta Hibner. - Jeżeli ktoś występuje w studiu telewizyjnym w poniedziałek, wtorek i środę to znaczy, że w tym czasie nie pracuje. W Strasburgu mamy przecież głosowania od poniedziałku do czwartku.

 

Polska ma znaczenie

Jolanta Hibner proponuje, aby skupić się na patrzeniu w przyszłość naszego kraju. - Mamy duże znaczenie w Europie. To prawda, że mamy ciężką historię, ale nie możemy obracać się wokół historii. Powinniśmy dać naszym dzieciom lepszą spuściznę. Ważne jest wykształcenie, praca, normalne życie i rodzina. Ludzie z odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami doradzą i nas nie skompromitują. Mnie przecież nikt nie wybrał do Parlamentu Europejskiego, żebym tam siedziała i rozwijała się towarzysko. Czym więcej osób godnych zaufania będziemy mieli w polityce, tym lepiej. Możemy dużo osiągnąć, ale powinniśmy działać w jednym kierunku. Kobiety doskonale sprawdzają się w polityce, bo mają bardziej racjonalne podejście. Każda z nas przecież zastanawia się dobrze zanim wyda pieniądze. To od nas zależy, czy będziemy obecne w polityce, a nie od parytetów. Kobiety na ogół się nie kłócą w parlamencie. Nie boimy się też korzystać z wiedzy innych ludzi. Kobiety są w stanie zwyciężyć wszystkie przeciwności losu. Trzeba tylko chcieć.

 

Patriarchat rządzi

Rolę kobiet w polityce docenia również Stanisława Okularczyk, była wiceminister rolnictwa, obecnie doradca wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke. - Gdyby kobiety rządziły światem, żołnierze nie strzelaliby do cywilów - uważa Stanisława Okularczyk. - Kobiety nie są od wojen. Owszem, potrafią być wojownicze, ale w pracy. Nie walczymy o parytety. Patriarchat i panowie jeszcze długo będą rządzić światem. Taka sztuczna ustawa tylko wprowadzi do parlamentu panie, które nie będą potrafiły w nim właściwie pracować.

Stanisława Okularczyk odnosiła się również do swoich poprzednich doświadczeń politycznych. Zrezygnowała z członkostwa w partii, dzięki której uzyskała stanowisko wiceministra rolnictwa, bo jej zdaniem nie mogła realizować programu solidarnej Polski. - Tylko wolny człowiek może wymyślić dobre rzeczy, a w tamtej partii czułam się niewolnikiem. Pochodzę ze wsi, z ubogiej rodziny i nigdy tej wsi nie porzucę. Zawsze będę miała nastawienie socjalne. Boję się jak dziś, w tym kryzysie, wyglądałyby rządy tamtej partii, bo brakuje im ludzie z odpowiednią chęcią do pracy. Teraz wszystko się zmienia. Ameryka przestaje rządzić światem, a zaczynają Chińczycy. Jesteśmy na światowym zakręcie, a Polska będzie uczestniczyć w kryzysie ekonomicznym.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Oj, nich tak intensywnie nie głosują, bo szkody czynią. Podobno Bruksela już ścierpieć nie może przytulanek dla dzieci, marchewka to owoc, a ślimak to ryba. A nasze ciała prawodawcze przekładają to ofiarnie na polski. Więc może na wagary się Panie udać zechcą, a ludziom żyć normalnie dadzą? Mnie nie jest szkoda pieniędzy wyrzucanych na panine pensję, ja się boję skutków działalności!

T
2011-10-17 00:52:41
Strona 1/1


Dane kontaktowe