17
2020
2019-11-26

Klub Seniora w Jabłonnie Lackiej ma już 30 lat!


Piękną rocznicę obchodzili w sobotę 23 listopada 2019 r. seniorzy z Gminy Jabłonna Lacka. Perłowy Jubileusz działalności Klubu Seniora zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury. Były wspomnienia, podziękowania i część artystyczna. Nie zabrakło także poczęstunku i wspólnej zabawy.

W Gminie Jabłonna Lacka już od miesiąca realizowany jest projekt "Jesteśmy zawsze młodzi duchem" dofinansowany ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego, w ramach którego odbyło się szkolenie z zakresu zdrowego odżywiania poprowadzone przez Marię Sudnik z ODR w Siedlcach oraz warsztaty kulinarne "Pamiętajmy o swoich tradycjach kulinarnych", poprowadzone przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Podsumowanie przedsięwzięcia odbyło się razem z Jubileuszem 30-lecia Klubu Seniora w minioną sobotę.

Na uroczystym podsumowaniu pani Róża Jezierska przypomniała wszystkim obecnym historię Gminnego Klubu Seniora, okoliczności powstania oraz liczne osiągnięcia i wyróżnienia, jakimi pochwalić się mogą jego członkowie.

Klub Seniora w Jabłonnie Lackiej powstał 1989 r. Jego utworzenie było możliwe dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury z Gminną Biblioteką Publiczną z panią Haliną Załęcką na czele.

Początkowo Klub liczył 20 osób, ale szybko zjednał do siebie dużą liczbę mieszkańców gminy. Jego członkowie zapraszali na spotkania Klubu swoich przyjaciół, członków rodzin i sąsiadów. U szczytu swojej działalności Klub liczył aż 106 osób! Seniorzy spotykali się z okazji różnych ważnych uroczystości m.in. Dnia Matki, Dnia Kobiet, Dnia Seniora czy wspólnej Wigilii. Szybko okazało się jednak, że okazji do wspólnych spotkań, rozmów i zabawy będzie o wiele więcej.

Członkowie Klubu okazali się niezwykle zaangażowani i uzdolnieni. W 1995 r. utworzyli Izbę Pamiątek Rolniczych, w której zbiorach znalazły się pamiątki z ich domów i gospodarstw. W 1997 r. Jadwiga Bujalska, Jan Korczewski i Józef Wysokiński zostali wyróżnieni za swoją twórczość poetycką na Wojewódzkiej Nocy Poetów w Siedlcach, a rok później Jadwiga Bujalska została nagrodzona na tym samym wydarzeniu za swój wiersz "Obrona Lwowa", zajmując wysokie II miejsce. Twórczość członków Klubu wydaje się nadal w tomikach poezji. W 1999 r. Klub Seniora został wyróżniony na Międzynarodowych Dniach z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach w Konkursie "Tradycje i Przedsiębiorczość na Wsi" za eksponat "Najciekawsze Starocie". W 2005 r. w Klubie zorganizowano sesję naukową o gwarach Podlasia, którą poprowadziły prof. Barbara Falińska i pani Wanda Wierzchowska.

W kolejnych latach jabłońscy seniorzy spotykali się na jesiennych i karnawałowych balach, spotkaniach patriotycznych, Nocach Poetów organizowanych przez GOK oraz na jubileuszach Złotych Godów. Nie zabrakło ich także na olimpiadach wiedzy o gospodarstwie domowym, przedsiębiorczości czy ekologii organizowanych przez ODR w Siedlcach. Gospodynie z Klubu Seniora promowały regionalną kuchnię podczas Biesiad Podlaskich. Seniorzy odbyli także wiele interesujących wycieczek nie tylko po najciekawszych miejscach w naszym powiecie, ale także w całym województwie mazowieckim i podlaskim.

W 2014 r. z inicjatywy wójta Wiesława Michalczuka powstał Zespół Ludowy "Jabłoniacy", skład którego w większości stanowią członkowie Klubu Seniora. Zespół reprezentował Gminę i powiat sokołowski na wielu festiwalach, konkursach i przeglądach, zajmując wysokie miejsca i zdobywając liczne wyróżnienia. W maju tego roku Zespół obchodził Jubileusz 5-lecia.

Opowiadając o Klubie Seniora w Jabłonnie Lackiej, nie sposób nie wspomnieć o Przewodniczących Klubu. Przez 20 lat Klub był prowadzony przez Józefa Wysokińskiego, a po jego śmierci "pałeczkę" przejęła jego żona Henryka. Biorąc przykład z męża i bazując na jego wieloletnim doświadczeniu, Henryka Wysokińska przez 10 lat po dziś prowadzi Klub, zjednując w sobie sympatię jego członków.

Podczas sobotniego spotkania nie zapomniano o członkach Klubu, których dziś nie ma już między nami. Listę z nazwiskami zmarłych przyjaciół odczytał pan Bogdan Szybka, a wszyscy obecni odmówili w Ich intencji wspólną modlitwę.

Jubileusz 30-lecia Klubu Seniora był też okazją do licznych podziękowań za wkład i zaangażowanie w jego działalność. Specjalne podziękowania oraz piękne kwiaty od członków Klubu odebrali: Przewodnicząca Klubu Seniora Henryka Wysokińska, Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, były wójt gminy Sławomir Hardej, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Barbara Gizińska oraz księża: ks. prałat Józef Frańczuk i ks. proboszcz kan. Walenty Wojtkowski.

Kolejną częścią spotkania był występ niezwykle utalentowanej i obdarzonej wspaniałym głosem pani Alicji Mieszało z Domu Kultury "Zacisze" w Warszawie, która w tegorocznej edycji Przeglądu "Węgrowskie Barwy Jesieni" zajęła I miejsce w kategorii soliści.

Tego dnia na seniorów czekał wspaniały poczęstunek, na który złożyły się m.in. takie regionalne pyszności jak pierogi czy blacharz. Nie zabrakło także słodkiego jubileuszowego tortu.

Gdy wszyscy posilili się już znakomitym jadłem, udali się na parkiet. Taneczna zabawa trwała do późnych godzin, a jabłońscy seniorzy udowodnili po raz kolejny, że zawsze są młodzi duchem.

W imieniu redakcji tygodnika "Wieści Sokołowskie" życzymy wszystkim członkom Klubu Seniora w Jabłonnie Lackiej dużo zdrowia, radości i chęci do dalszego działania i rozwoju. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz podczas kolejnych wspaniałych jubileuszy.

 
Więcej zdjęć na:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/280,30-lat-klubu-seniora.html


KDC 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe