25
2019
2017-10-11

Klezmerskie brzmienia


W ramach corocznych spotkań z kulturą żydowską, 8 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim odbył się koncert Magdy Brudzińskiej i Klezmer Trio. Zespół zaprezentował rozrywkowe utwory muzyki klezmerskiej, grywane niegdyś w trakcie żydowskich ślubów i uroczystości.

Coroczne spotkania z kulturą żydowską organizowane są ku pamięci wydarzeń, które miały miejsce 75 lat temu. 22 września 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację sokołowskiego getta. Mieszkańcy naszego miasta, którzy byli pochodzenia żydowskiego, zostali wywiezieni do obozu w Treblince.
W tym roku na spotkanie został zaproszony zespół Klezmer Trio wraz z wokalistką Magdą Brudzińską. Klasycznie wykształceni, zawodowi muzycy, zagwarantowali słuchaczom najwyższy poziom wykonania muzyki klezmerskiej. Zespół swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza niskiej i ciepłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej w języku jidysz. Na język ten składają się takie języki jak: staroniemiecki, polski, rosyjski i starohebrajski. Niedzielny koncert był niezwykłym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Klezmerskie brzmienia przeplatały się z muzyką klasyczną i elementami jazzu. Zespół wystąpił w składzie: Magda Brudzińska (śpiew i altówka), Marcin Wiercioch (akordeon) i Piotr Południak (kontrabas).
"Magda Brudzińska Klezmer Trio" to jeden z najlepszych i najbardziej uznanych w Europie zespołów wykonujących wokalno-instrumentalną muzykę klezmerską. Charyzmatyczna wokalistka, operująca dodatkowym instrumentem, jakim jest altówka, z powodzeniem od ponad dwudziestu lat dzieli się swoją pasją i profesjonalizmem z publicznością w kraju i za granicą. Magda Brudzińska ukończyła Akademie Muzyczne w Krakowie i w Warszawie. Nagrała także płyty w tutti z Filharmonią Opolską , Krakowską Orkiestrą Radiową i Sinfoniettą Cracovią. W drugiej połowie lat 90’ była członkiem trzech kultowych zespołów grających ciężkiego rocka i punka: „SIRRAH”, „SID” i „FARBEN LEHRE”. Zwyciężyła w jednej z pierwszych edycji programu „Szansa na sukces” (1997). W roku 2004 rozpoczęła się jej przygoda z muzyką klezmerską i etno. Powstał zespół "QKT" obecnie "Magda Brudzińska Klezmer Trio", który odwiedził niemal wszystkie festiwale klezmerskie i etno w Polsce i Europie.
Leopold Kozłowski, zwany "ostatnim klezmerem Galicji" tak o niej mówi: "Klezmerem trzeba się urodzić, trzeba mieć tę iskrę. Jeśli się bardzo pokocha muzykę i ona wejdzie w serce, wtedy można nazwać się klezmerem. Magda Brudzińska jest niezwykle utalentowaną wokalistką. Ma piękny głos i tę iskrę także ma."
Tegoroczny koncert w sokołowskiej bibliotece był doskonałą okazją do przypomnienia sobie jak piękną i bogatą kulturę mają żydzi. Niezwykły występ zespołu "Magda Brudzińska Klezmer Trio" został nagrodzony przez licznie zgromadzoną publiczność zasłużonymi oklaskami na stojąco.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe