17
2020
2013-10-29

Kim był Feliks Bartczuk?


 „Feliks Bartczuk. Ostatni weteren powstania styczniowego” to tytuł najnowszej publikacji dwóch znanych historyków mieszkających na terenie naszego powiatu: Jacka  Odziemczyka oraz Artura Ziontka. 

Jacek Odziemczyk to historyk z zamiłowania, autor 3 książek oraz ponad 20 artykułów publikowanych w prasie regionalnej, zaś Artur Ziontek to krytyk literacki, autor ponad 170 publikacji naukowych oraz wielu książek. Jego głównym zainteresowaniem jest kultura i literatura XVlll wieku. Ci dwaj panowie od czerwca do września bardzo solidnie pracowali, często niedosypiali, ale efekt ich pracy jest wyśmienity - licząca ponad 250 stron książka zachęca do przeczytania, szczególnie miłośników historii.

Tytułowy bohater urodził się w 1846 roku w Zawadach, a sto lat później zmarł w Kosowie Lackim. Jako siedemnastoletni chłopak uczestniczył w powstaniu styczniowym. W czasie ll wojny światowej, będąc już starszym panem, był honorowym członkiem Armii Krajowej i aktywnym oficerem służby wywiadowczej. Odznaczony został m.in. Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Jak mówili autorzy, do tej pory niewielu osobom z naszego powiatu nazwisko „Bartczuk” cokolwiek mówiło. Jednak ich książka zaczyna to zmieniać. I dobrze. W końcu ten człowiek z pewnością na to zasługuje. 

W trakcie prawie dwugodzinnego spotkania, które prowadziła z-ca dyrektora SOK-u Alina Simanowicz, autorzy opowiadali nie tylko o swojej najnowszej publikacji; mówili także o planach pisarskich na najbliższy okres. Po spotkaniu była oczywiście możliwość kupna książki oraz otrzymania imiennych dedykacji od obydwu autorów.

KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe