17
2020
2019-08-28

Kiedy powstanie sokołowski SOR?


Przed budynkiem sokołowskiego szpitala stanęły ogrodzenia i rusztowania. Dostrzec można już nawet konstrukcję wiaty przy podjeździe dla karetek. Jak widać, budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego idzie pełną parą.

W ubiegłym roku podpisano umowę na utworzenie przy sokołowskim szpitalu oddziału ratunkowego. Podjęto wtedy decyzję, że najlepszym rozwiązaniem będzie przebudowa Izby Przyjęć, bez wznoszenia dodatkowych budynków. Jak twierdzi Senator RP Waldemar Kraska, nie była to dobra decyzja.

- Zamiast adaptować Izbę Przyjęć na potrzeby SOR, powinniśmy wybudować nowe budynki. Zyskalibyśmy wtedy dodatkową powierzchnię i nie byłoby takiego zamieszania i utrudnień dla pacjentów, jakie są teraz -
mówi.

Jak twierdzi, decyzja poprzednich władz SP ZOZ znacznie ograniczy szpitalną przestrzeń, ale i uszczupli przyszpitalny parking. Zauważalną już dzisiaj zmianą jest likwidacja szpitalnego sklepu, na którego miejsce zostanie przeniesiona pracownia endoskopii, znajdująca się do tej pory na Izbie Przyjęć.

Senator jest jednak pełen zapału. Jak zauważa, inwestycja będzie spójną całością z bardzo efektywnie działającym Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, którego baza znajduje się w Sokołowie Podlaskim przy Alei 550-lecia. Dzięki takiej współpracy, pacjenci jeszcze szybciej uzyskają niezbędną pomoc.

- Na pewno będziemy musieli zmierzyć się z pozyskaniem kadry medycznej, która będzie na SOR pracować. W całej Polsce są obecnie braki lekarzy i pielęgniarek. Ci ludzie nie chcą pracować na SOR-ach, nie z powodu płac, a ze względu na duże obciążenie obowiązkami. 80 % ludzi, którzy są przyjmowani na SOR, w ogóle nie powinno tam trafić. Do szpitalnych oddziałów ratunkowych zgłaszają się pacjenci z bólem głowy lub brzucha, a w takich przypadkach powinni zgłosić się do lekarza rodzinnego lub na nocną pomoc. SOR jest po to, żeby ratować życie – zauważa Senator.

Jak się dowiedzieliśmy, od 1 października na szpitalnych oddziałach ratunkowych będzie działać system TOP SOR, czyli Tryb Obsługi Pacjenta. Ratownicy medyczni będą zbierać wywiad niezwłocznie po przybyciu pacjenta na oddział ratunkowy, będą zapisywać dolegliwości w systemie, który automatycznie podejmie decyzję o pilności przyjęcia pacjenta. Chory będzie na bieżąco monitorowany i informowany o swoim stanie zdrowia.

Przebudowa Izby Przyjęć na potrzeby SOR zakłada dostosowanie pomieszczeń wewnętrznych, budowę podjazdu dla karetek, zakup aparatury medycznej i wyposażenia. W obrębie SOR będzie funkcjonował obszar segregacji – resuscytacji na dwa łóżka, obszar obserwacji na cztery łóżka, jedno łóżko intensywnej opieki medycznej oraz sala zabiegowa w standardzie sali operacyjnej.

Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Powiatowym w Sokołowie Podlaskim jest w 80 % finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, działanie 9.1 Infrastruktura Ratownictwa Medycznego. Szacowana wartość całego projektu to 5.969.671,00 zł, z czego 4.775.630,22 zł to dofinansowanie Unii Europejskiej. Pozostała kwota tj. 1.194.040,78 zł stanowi wkład własny. 

- Na utrzymanie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych zawsze potrzebowano dużych funduszy. Obecny rząd zwiększył finansowanie SOR-ów o 54%. W 2015 r. stawka dobowa wynosiła 12.000. zł, a w czerwcu tego roku to już 17.600 zł. W lipcu nastąpiła podwyżka o kolejne 10% - zauważa Senator.

Szpitalny Oddział Ratunkowy ma zostać oddany do użytku wraz z końcem roku 2020.


KDC « wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe