29
2022
2021-01-26

Kiedy dojdzie do podziału Mazowsza?


Od jakiegoś czasu w Polsce jak bumerang powraca proponowany przez partię rządzącą pomysł podziału Mazowsza. Czy plan ten jest rozsądny? Na jakim etapie jest projekt i czy możliwe, że stanie się to jeszcze w tym roku?

Pomysł podziału Mazowsza na dwa odrębne województwa nie jest nowy. Politycy zapowiadali go już w 2016 r. I choć panująca na świecie pandemia koronawirusa sprawiła, że obecnie rząd ma na głowie wiele spraw dotyczących systemu opieki zdrowotnej oraz polskiej gospodarki, projekt ten nie został odłożony do szuflady.

Na nowo projekt ten zaczął w mediach rozgrzewać Polaków latem ubiegłego roku. Politycy PIS przyznawali wtedy, że prace nad projektem już trwają, jednak nie wiadomo było, kiedy zostaną zakończone i kiedy trafi on do Sejmu.
Zwolennicy takiego rozwiązania wyjaśniają, że podział Mazowsza na województwo warszawskie z siedzibą w Warszawie i mazowieckie z siedzibą najprawdopodobniej w Radomiu ma doprowadzić do tego, by Warszawa nie rozwijała się kosztem pozostałej części województwa mazowieckiego. Podkreślają, że poprzez takie rozdzielenie region będzie miał większą możliwość rozwoju ze względu na szerszy dostęp do środków unijnych, który aktualnie jest utrudniony ze względu na zawyżony statystycznie poziom zamożności Warszawy.

Sceptycy tego pomysłu uważają jednak, że nie ma ani jednego racjonalnego argumentu, który uzasadniałby pomysł polityków PiS za słuszny. Wydzielenie Warszawy z Mazowsza zdaniem przeciwników podziału nie doprowadzi do żadnej zmiany w kwestii funduszy europejskich, a co więcej, przyniesie negatywne konsekwencje dla pozostałej części województwa. Chociażby z powodu radykalnie ograniczonego wpływu z podatku CIT. Podkreślają, że to właśnie w Warszawie znajduje się najwięcej firm działających na Mazowszu, generujących dochody do skarbu państwa. Ponadto sceptycy pomysłu podziału Mazowsza uważają, że projekt ten ma doprowadzić do zwiększenia wpływów PiS-u. Nowy podział administracyjny, a co za nim idzie wybory do sejmiku ich zdaniem mają otworzyć partii rządzącej drogę do władzy w nowym województwie.

Plan podziału Mazowsza jest nadzorowany przez Marka Suskiego. 7 stycznia na antenie Radia Plus zapowiedział on, że projekt jest już gotowy i czeka na złożenie w Sejmie, co na razie blokuje pandemia koronawirusa. - Żeby dokonać podziału Mazowsza, trzeba przeprowadzić wybory do dwóch nowych sejmików.  A proszę sobie wyobrazić, jak przeprowadzić wybory przy takim natężeniu COVIDU? To jest w tej chwili niewykonalne. Stąd też czekamy na złagodzenie pandemii. Liczymy na to, że szczepionka pomoże – wyjaśniał Suski.
Dodał, że bezpieczne wybory będzie można przeprowadzić nie wcześniej jak późną wiosną.

O dalszym rozwoju sprawy będziemy informować na bieżąco...


K. W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe