29
2022
2022-10-25

KGW w Sikorach w wojewódzkim etapie "Bitwy Regionów"


W niedzielę 16 października 2022 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Sikorach wzięło udział w wojewódzkim etapie „Bitwy Regionów”. Ideą tej imprezy jest przywoływanie starych smaków oraz promocja potraw tradycyjnych, które gospodynie wiejskie przejęły od swoich babć, mam i w dalszym ciągu przekazują te tradycje kulinarne kolejnym pokoleniom.

Organizatorem wydarzenia był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, natomiast całemu przedsięwzięciu patronowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W konkursie kulinarnym wzięły udział reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich z 29 powiatów z całego Mazowsza. Zaprezentowały one pełne bogactwo smakowe regionów, promując przy tym polską, tradycyjną, zdrową żywność. Gospodynie w tradycyjnych strojach ludowych przedstawiły komisji konkursowej dania przyrządzone według lokalnych receptur. Stanowiły one kwintesencję tego, co najsmaczniejsze w mazowieckiej, lokalnej kuchni.

Po wygranej w pierwszym etapie, który odbył się 21 sierpnia 2022 r. w Repkach, Koło Gospodyń Wiejskich w Sikorach zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego. Panie zaprezentowały dawną regionalną potrawę „Klepacze” i mimo iż danie nie zajęło miejsca na podium, urzekło komisję konkursową swoją prostotą i smakiem.

Z racji tego, że przed laty nasz region nie był zbyt zamożny, „Klepacze”, składające się głównie z mąki i ziemniaków, często gościły w jadłospisie mieszkańców wschodniego Mazowsza.

Ogromny podziw komisji zdobył również drewniany półmis, na którym podana została konkursowa potrawa. Został on wykonany przez Sołtysa wsi Sikory Janusza Wojewódzkiego. Półmis zawierał pięknie wypaloną w drewnie nazwę Koła i nazwę konkursu, w którym KGW w Sikorach rywalizowało.

Na imprezie pod patronatem Ministerstwa i Rozwoju Wsi nie mogło zabraknąć również Henryka Kowalczyka – wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odwiedził on stoisko KGW w Sikorach, poświęcił kilkanaście minut na wspólną rozmowę, a przeglądając prowadzoną przez Panie kronikę Koła wyraził podziw dla ich aktywnej działalności w wielu dziedzinach.

Reprezentantki Koła miały również okazję poznać europosła Zbigniewa Kuźmiuka oraz wielu innych znamienitych gości, którzy bardzo chętnie odwiedzali stoisko KGW Sikory, kosztując przygotowane smakołyki.























K.W.
Fot. KGW Sikory

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe