15
2020
2013-08-30

Kary za „dzikie wysypiska”


Koszty usuwania dzikich wysypisk idą w miliony. W wielu lasach próbuje się temu przeciwdziałać poprzez wspólne patrole policji i straży leśnej.

Dzikie wysypiska śmieci to odpady komunalne, ale także budowlane zawierające niebezpieczne dla ludzi i zwierząt związki chemiczne, szkło, metale. Straż leśna przeciwdziała także kradzieżom drewna, niszczeniu mienia oraz pożarom.
Ograniczyć nielegalne wysypiska miały przepisy ustawy śmieciowej, które weszły w życie 1 lipca. Na razie trudno ocenić efekty ustawy ze względu na krótki czas obowiązywania przepisów. Wspólne patrole zwiększą bezpieczeństwo w lesie oraz zmniejszą liczbę wyrządzanych w lasach szkód. Dla policji bezcenna jest wiedza leśników, oni doskonale znają topografię terenu, znają miejsca, w których powstają nielegalne wysypiska śmieci, gdzie nielegalnie wycina się lasy.
Lasy będą kontrolować patrole zmotoryzowane, a tam, gdzie nie będzie to możliwe, patrole piesze i konne. Policjanci mają większe uprawnienia dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego.
Zgodnie z kodeksem wykroczeń, za zaśmiecanie lasu grozi grzywna w wysokości od 20 zł do 500 zł, a od 20 zł do 1 tys. zł za więcej niż jedno przewinienie. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego, może być wymierzona grzywna w wysokości od 20 do 5 tys. zł.

LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe