7
2020
2017-03-08

Już jest - IV tom Sokołowskiego Rocznika Historycznego


W poniedziałek w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja IV tomu Sokołowskiego Rocznika Historycznego, którego wydawcą jest Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miasta. Publikacja przybliża historię Sokołowa Podlaskiego i okolic, odkrywa nieznane fragmenty jego dziejów, przedstawia sylwetki i dokonania ludzi, którzy włożyli wkład w rozwój Ziemi Sokołowskiej.

Spotkanie otworzyła zastępca dyrektora SOK Iwona Kopiwoda, która powitała przybyłych. Podkreśliła, że uroczystość jest wartościową lekcją historii i patriotyzmu naszej małej ojczyzny. W imieniu Burmistrza Miasta Bogusława Karakuli głos zabrał zastępca Krzysztof Dąbrowski. Odczytał okolicznościowy list gratulacyjny, w którym znalazły się między innymi stwierdzenia, że „historia jest kluczem narodowej tożsamości, a zostanie tyle po nas, ile młode pokolenie poniesie w pamięci”. Wyrazy szacunku i uznania dla tych, którzy podtrzymują myśl historyczną przekazała wicestarosta Marta Sosnowska.

Na promocji nie zabrakło członków Rady Programowej z ks. bp. Antonim Pacyfikiem Dydyczem na czele oraz autorów artykułów zawartych w publikacji. Zespół Redakcyjny w składzie Maria Koc, Marcin Celiński, Jacek Odziemczyk reprezentował historyk i radny powiatowy Jacek Odziemczyk, który również prowadził spotkanie. Salę wypełniła młodzież sokołowskich szkół ponadgimnazjalnych z nauczycielami, przedstawiciele samorządów, bibliotekarze i inni zainteresowani.

Wszyscy mieli okazję wysłuchać krótkich wystąpień 11 prelegentów, którzy wprowadzili słuchaczy w tematykę swoich prac. W IV tomie zawarte zostały następujące artykuły: Szlakami staropolskiego Podlasia. Kilka uwag o dawnych traktach i podróżach - Artur Ziontek; Żołnierze garnizonu sokołowskiego w latach 1822-1830 - Andrzej Chojnacki; Ziemia siedlecka i sokołowska w systemie obronnym Polski w latach 1921-1926 - Rafał Roguski; Działalność magistratu Sokołowa Podlaskiego w latach 1922-1930 - Małgorzata Iwańska; Rolnictwo powiatu sokołowskiego w świetle sprawozdań Lubelskiej Izby Rolniczej (1933-1939) - Martyna Jurzyk; Sokołów Podlaski i powiat sokołowski w prasie lokalnej, wydawnictwach okolicznościowych oraz drukowanych sprawozdaniach instytucji do 1939 r. - Jacek Odziemczyk; Plan i przebieg akcji „Burza” na terenie powiatu sokołowskiego latem 1944 r. - Wiesław Charczuk: Obrońcy sądowi w okręgu Sądu Okręgowego w Siedlcach w latach 1917-1950 - Witold Okniński; Rota wyprawy województwa podlaskiego A.D. 1676 - Lech Niepiekło; Wspomnienie o Zawadyńskich herbu Rawicz - Zygmunt Nowosielski; Władysław Dytel 1892-1945 - Witold Okniński; Sokołowskie tradycje rodzinne sędziego Stanisława Dąbrowskiego - Bogusław Niemirka. Warto zaznaczyć, że nie każdy z autorów jest historykiem, niektórzy parają się tą dziedziną wiedzy amatorsko. Wszyscy przekazywali różne ciekawostki, przemyślenia i refleksje. Zwracając się do młodzieży podkreślali, że znajomość historii własnego regionu wzmacnia nasze poczucie tożsamości, a odszukiwanie śladów przeszłości jest pasjonujące.

Na zakończenie głos zabrał bp Antoni Dydycz, który pogratulował inicjatywy i wyraził radość, że władze wychodzą naprzeciw takim pomysłom. Podkreślił, że jest to ważne, dla rozwoju duchowego kolejnych pokoleń. Krótko rozwinął też starożytną łacińska maksymę, że historia jest nauczycielką życia.
Rocznik jest dostępny w bibliotekach, można go również nabyć w Sokołowskim Ośrodku Kultury i Urzędzie Miasta w Sokołowie Podl.
J.O.


« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Henio Rosochacki, wspaniały człowiek i fotograf w grobie się przewraca widząc tych nowych historyjków. Ludzie czy wy siebie nie widzicie?. Czy wy siebie nie słyszycie?. Czy wy się nigdy nie badaliście?. Szpital dookoła?.

Jakub
2017-03-13 11:04:32

Kościelne gnidy co napisały. Dla siebie. Dreszcz przechodzi po ciele. FU!!

on
2017-03-12 12:52:25

Tragedia!. Myślący inaczej piszą po swojemu historię miasta. Ale cabany zapomnieli ,że żyją jeszcze ludzi, i pamiętają. SMRÓDDDDD!!!!!

wiem
2017-03-12 10:23:49

A ten Pacyfik był najważniejszy

@@
2017-03-08 10:08:02
Strona 1/1


Dane kontaktowe