43
2019
2014-10-28

Jubileuszowy Zlot „ W Harcerskiej Rodzinie”


W dniach 3-5.10.2014r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Sokołowie była miejscem 30. Zlotu Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka. 

Ze względu na obchodzony obecnie Międzynarodowy Rok Rodziny przedsięwzięcie przebiegało pod hasłem „W Harcerskiej Rodzinie”. Jego celem, poza inauguracją nowego roku harcerskiego, była integracja zuchów, harcerzy, wędrowników, instruktorów, seniorów i przyjaciół harcerstwa.
W zlocie uczestniczyły: 14 DH „Sokoły” z Prostyni, 9 SDH „Orlęta” im. Szarych Szeregów, 93 Męska SDH NS „Duchy Lasu”, 13 SDH „Cichociemni”, 91 SDH „Tanijas” im. Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka", 69 GZ „Krasnale” ze Sterdyni, reprezentacja SP w Łazowie, 75 GZ „Wiewiórki z Dwójki” z SP 2, 87 GZ „Słoneczna Gromada” z Grochowa, 44 SDH „Horyzont”, 33 SDH „Avanti”, 3 GZ „Dzielne Plastusie”, 4 GZ „Leśna Rodzina”. Komendę zlotu stanowili: phm. Wiesława Grądzka – Komendantka, pwd. Małgorzata Matusik - Zastępczyni Komendantki, pwd. Rafał Mikołajewski – Oboźny, Szef VI Harcerskiej Gry Miejskiej, dh Kamil Bieliński – Kwatermistrz.
 
Zlot rozpoczął się w piątek wieczorem apelem inauguracyjnym. W rozkazie Komendantka Hufca Bożenna Hardej przypomniała, że 75 lat temu, 27 września 1939 roku, Związek Harcerstwa Polskiego przeszedł do konspiracji i przyjął kryptonim „Szare Szeregi”. Zaapelowała, żeby oddać należny hołd słynnym poprzednikom. Życzyła też prawdziwie rodzinnej atmosfery, twórczej współpracy, zadowolenia z wykonywanych zadań i z nowych wyzwań podczas harcerskiej gry terenowej. W programie tego dnia były zajęcia integracyjne, muzyczne, manualne, o historii hufca i z musztry oraz kominek „ Poznajmy się”, na który gromady i drużyny tradycyjnie przygotowały krótkie prezentacje. W sobotę patrole zuchowe i harcerskie uczestniczyły w VI Harcerskiej Grze Miejskiej „Harcerstwo dawniej i dziś”, która była okazją do nowych wyzwań przy wykonywaniu wielu zadań terenowych i przeżycia interesujących przygód. Nie zabrakło też śpiewanek, majsterki, zajęć survival, sportu i rekreacji. Niecodzienne było tegoroczne zakończenie gry terenowej. Komendantka hufca zapewniła jej uczestnikom niespodziankę urodzinową z racji jubileuszowego zlotu, czyli bilety do kina, które ufundował burmistrz miasta. Zuchy obejrzały kultowy film o harcerstwie „Czarne stopy”, a harcerze nowy film historyczny „Miasto 44”. Zuchy przeżyły chwile wzruszeń, a harcerze nie tylko chwile wzruszeń, ale i grozy.
 
Bardzo istotnym punktem programu zlotu był sobotni kominek „W Harcerskiej Rodzinie”. Przybyło wielu gości, w tym  poprzedni komendanci hufca: Waldemar Iwaniak ( 1959-1961), Aniela Zemło (1976-1977), seniorzy: Halina Rytel, Lidia Iwaniak, Krystyna Bielawska, dyrektorzy szkół i przedszkola, rodzice  oraz harcerze z 23 DSh „Wataha” z Miedzny Hufiec Doliny Liwca w Węgrowie i zuchy z 13 GZ „Mali Odkrywcy” z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Sokołowie. Była ciekawa gawęda phm. Wiesławy Grądzkiej związana z tematem kominka i dojrzałe odpowiedzi zlotowiczów na pytanie, „Dlaczego tutaj dzisiaj jesteś?”. Nie zabrakło harcerskich wspomnień sprzed lat, jako że hufiec przygotowuje się do obchodów stulecia Sokołowskiego Harcerstwa w 2015 r. Uroczystą chwilą było złożenie przyrzeczenia harcerskiego. Krzyże harcerskie otrzymały Aleksandra Bożek i Gabriela Słupska z 13 SDH „Cichociemni” oraz Barbara Przybyszewska i Szymon Borysiuk z 9 SDH „Orlęta” im. Szarych Szeregów z Sokołowskiego Domu Harcerza. Kominek zakończył się tradycyjnie „Iskrą przyjaźni” i obrzędową pieśnią „Bratnie słowo”.
W niedzielę po Mszy Św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zlotowicze uczestniczyli w apelu kończącym zlot. Wtedy odczytano wyniki VI Gry Miejskiej oraz wręczono nagrody i dyplomy. 
 
W kategorii harcerskiej Puchar Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski zdobyła 9 SDH „Orlęta” im. Szarych Szeregów, Puchary Starosty Sokołowskiego zdobyły dwie jednostki: w kategorii zuchowej 4 GZ „Leśna Rodzina”, a w kategorii Nieprzetartego Szlaku 93 SDH NS Męska „Duchy Lasu”. Wyróżnienia za grę i nagrody od Komendy Hufca otrzymały: 14 DH „Sokoły”, 75 GZ „Wiewiórki z Dwójki”, 13 SDH „Cichociemni”, 33 SDH „Avanti”. Wszystkie drużyny uczestniczące w zlocie otrzymały nagrody ufundowane przez Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe i Komendę Hufca. Komendantka Hufca hm. Bożenna Hardej złożyła życzenia 91 SDH „Tanijas” im. Macieja Aleksego Dawidowskiego "Alka" z okazji 20-lecia działalności. Wręczyła dyplom gratulacyjny, prezent oraz słodkie upominki dla jubilatów z Tanijas i wszystkich jubilatów - uczestników 30. zlotu hufca. Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do świetności tego przedsięwzięcia.
 
Organizatorzy dziękują za wsparcie zlotu burmistrzowi Bogusławowi Karakuli, staroście Leszkowi Iwaniukowi, wicestaroście Marcie Sosnowskiej, sekretarz Marii Truszkowskiej, dyrektorowi SP 2 Dariuszowi Cybulowi i wicedyrektorowi Adamowi Czesławiakowi, p. Lidii Bolesta, nauczycielce SP 2, Dariuszowi i Januszowi Zakrzewskim (Zakłady Mięsne Zakrzewscy w Kosowie), p. Witoldowi Dmowskiemu Prezesowi Zarządu i p. Marcinowi Borkowskiemu Wiceprezesowi Zarządu OSM w Kosowie, Krzysztofowi Tararujowi (Usługi Transportowe w Sokołowie Podl.), p. Sławomirowi Szadorskiemu Prezesowi Siedleckiego Klubu Przyjaciół Survivalu „Superstes”, nauczycielom i pracownikom PSP nr 2 w Sokołowie Podl.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe