17
2020
2018-10-09

Jubileuszowy rok SUTW rozpoczęty


„Należy każdego dnia posłuchać krótkiej pieśni, przeczytać dobry wiersz, zobaczyć wspaniały obraz i – jeśli byłoby to możliwe – wypowiedzieć kilka rozsądnych słów”. Takie motto - słowa wybitnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego - przyświecało uroczystej inauguracji
XV roku akademickiego Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Miała ona miejsce w sali widowiskowej SOK w piątek 28 września i na ten wieczór organizatorzy na czele z Aliną Simanowicz – koordynator SUTW przygotowali bogaty program. Na początku zabrzmiało tradycyjne „Gaudeamus igitur" w wykonaniu Chóru Kameralnego KOE. Witając przybyłych: słuchaczy SUTW, delegacje zaprzyjaźnionych UTW i wszystkich obecnych dyrektor SOK Marcin Celiński przypomniał miniony rok akademicki i obiecał, że ten jubileuszowy będzie nie mniej bogaty w interesujące propozycje. Oficjalnego otwarcia kolejnego roku akademickiego dokonał burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula.

Chór KOE dla uświetnienia spotkania i podkreślenia jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wykonał dwie pieśni tak bardzo związane z naszymi dziejami -
„Z dolin tej ziemi” i „Szara piechota”

Następnie redaktor Piotr Łoś z Radia Dla Ciebie mówił o działaniach rodzin ziemiańskich na rzecz utrzymania polskości w czasie niewoli narodowej oraz o ich udziale w powstaniach. W wykładzie „Ziemiaństwo w kontekście 100. rocznicy odzyskania Niepodległości” nie zabrakło informacji o wielkich zasługach ziemiańskich rodzin z naszego regionu. Tło dla bardzo ciekawej opowieści stanowiły zdjęcia siedzib ziemiańskich, przez lata komunizmu w Polsce w większości zaniedbanych, bądź doprowadzonych do całkowitej ruiny, a po zmianach ustrojowych w Polsce przywróconych do życia przez dawnych właścicieli lub pasjonatów przeszłości.

Dalszą część wieczoru wypełnił Festiwal Twórczości Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka: projekcja spektaklu Teatru Telewizji „Szklana menażeria" oraz pierwszej części filmu „Noce i dnie". Nie zabrakło przerwy na kawę, herbatę i ciastko, w trakcie, której uczestnicy spotkania mogli podzielić się wrażeniami z inaugurującego spotkania i minionych wakacji.

Spotkanie zostało dofinansowane przez Fundację DONUM w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Ten cenny czas”. To kolejny rok, w którym słuchacze SUTW uczestniczą w projektach organizowanych przez Fundację DONUM.
J.O.
Fot. SOK
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe