29
2022
2014-10-27

Jubileusz pułkownika Oleksiaka


W tym roku piękny jubileusz dziewięćdziesiątych urodzin obchodzi sokołowski rodak pułkownik Stanisław Oleksiak, żołnierz Armii Krajowej ps. „Kozic”, od 2010 roku prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, obecnie prezes honorowy ŚZŻAK.
Z tej okazji w niedzielę 12 października w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim ks. Stanisław Falkowski sprawował uroczystą Mszę św. w intencji jubilata i wygłosił okolicznościowe kazanie.  Po nabożeństwie przedstawiciel Prezydenta RP wręczył Stanisławowi Oleksiakowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Serdeczne życzenia i bukiety kwiatów jubilat otrzymał od Senator RP Marii Koc i Burmistrza Miasta Bogusława Karakuli. Tego też dnia w parku im. Adama Mickiewicza przy Pomniku Niepodległości, z udziałem jubilata, gości i mieszkańców Sokołowa Podlaskiego, zasadzono pamiątkowy dąb „Stanisław”.
 
Stanisław Oleksiak urodził się w Przeździatce. Tu spędził dzieciństwo i młodość. W czasie wojny poszedł śladami starszych braci: Henryka „Wichury” i Mariana „Sępa” i wstąpił do Kedywu. Uczestniczył w licznych akcjach dywersyjnych w Sokołowie Podlaskim, a od 1943 roku walczył w szeregach Armii Krajowej na Białostocczyźnie. Po wojnie za przynależność do AK został skazany na 10 lat ciężkiego więzienia. Wolność odzyskał pod koniec 1954 roku. Zamieszkał w Warszawie. Od momentu powstania ŚZŻAK (1989 rok) uczestniczył w wielu patriotycznych przedsięwzięciach o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Z jego inicjatywy i przy dużym finansowym wsparciu 3 maja 1999 roku w Sokołowie Podlaskim wzniesiono Pomnik Niepodległości.
 
JO

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

A gdzie rodzina Oleksiaków. Mieszkają przecież w Sokołowie

echo
2014-11-18 14:22:23

Na symbolicznej mogile Henryka Oleksiaka ps.Wichura, nawet w DNIU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH nie paliła się żadna lampka , mogiła jest zaniedbana i nieodnawiana od lat....


2014-11-11 09:46:07
Strona 1/1


Dane kontaktowe