43
2019
2011-12-16

"Jesteśmy razem" w SOK


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 r. Ustanawiając ten dzień, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Ostatnie pełne dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego 2002 r. i mówią o blisko 5,5 mln osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną. Fundacja Integracja szacuje, że jest ich obecnie ok. 6 mln.

 

Uczą tolerancji

- "Jesteśmy razem" to duża impreza w ramach której organizujemy koncert z udziałem niepełnosprawnych artystów z Sokołowa Podlaskiego i okolic. W tym roku to już siódma edycja tego przedsięwzięcia - podkreśla dyrektor SOK, Maria Koc. - Koncert organizujemy z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Artystów ze szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej gościmy często w Sokołowskim Ośrodku Kultury przy różnych okazjach, ale na początku grudnia chcemy, żeby ten koncert miał taki wyjątkowy, świąteczny wymiar. Na scenie występują nasi artyści, ale zapraszamy też gościa, który ma okazję się zaprezentować i sprawić niespodziankę pozostałym uczestnikom. Jestem przekonana, że jest to projekt bardzo potrzebny. Osoby niepełnosprawne napotykają w swoim życiu na ogromną liczbę przeszkód różnej natury - i mentalnej i fizycznej. Każde takie spotkanie, każda możliwość pokazania swojego dorobku artystycznego, kulturalnego jest bardzo ważna. Ważna jest integracja osób niepełnosprawnych z ludźmi sprawnymi. Takie spotkania uczą tolerancji. Wszyscy musimy uczyć się szacunku do innych ludzi, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pokonanie jakiegoś schodka może być dla kogoś dużą trudnością. Takie schody ludzie niepełnosprawni napotykają każdego dnia. Bardzo się cieszę, że artyści tak chętnie uczestniczą w tym przedsięwzięciu.

 

Zachwycona publiczność

W koncercie udział wzięły zespoły artystyczne reprezentujące Dom Pomocy Społecznej w Wirowie, Dom Pomocy Społecznej w Jabłonnie Lackiej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Sokołowie Podlaskim, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, Świetlicę przy KSM w Sokołowie Podlaskim. Gościem specjalnym koncertu był zespół Gang Marcela. Występom towarzyszyła wystawa prac osób niepełnosprawnych w dolnym hallu SOK. Wszyscy widzowie bawili się znakomicie. Publiczność żywo reagowała na występy swoich kolegów na scenie. Niektórzy nawet podrywali się do tańca. Po tej znakomitej zabawie uczestników imprezy czekała słodka niespodzianka.

Organizatorem imprezy było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokołowie Podlaskim. Realizatorem zaś Sokołowski Ośrodek Kultury. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Impreza realizowana w ramach projektu „Podniesienie Kwalifikacji Zawodowych i Rehabilitacja Zdrowotna Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym”.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe