2
2020
2011-01-05

Jest zima – musi być śnieg


Mieszkańcy powiatu skarżą się już nie tylko na śnieg, ale też i na lód, który zalega na drogach. Starosta Leszek Iwaniuk tłumaczy, że poprawić sytuację może właściwe odwodnienie dróg.

Temat zimowego utrzymania dróg wywołał na poniedziałkowej sesji rady Powiatu Sokołowskiego radny Tadeusz Mróz.
- Czy zarząd zamierza podjąć jakieś działania w celu intensywniejszego odśnieżania powiatowych dróg? – zapytał. – Problem szczególnie dotyczy tych miejsc, gdzie powstają tzw. naboje lodowe. Utrudniają one komunikację na drogach i powstają w naprawdę newralgicznych miejscach. Mam tu konkretnie na myśli drogi na terenie gminy Kosów Lacki. Docierają do mnie sygnały od mieszkańców, że to dla nich naprawdę duży problem i zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego chciałbym wiedzieć, czy coś da się z tym zrobić.

Poprawić latem
- Zadanie związane  z odśnieżaniem dróg rzeczywiście są dość poważne, zwłaszcza przy takiej pogodzie, jaką mamy i dość dużej liczbie dróg, którymi administruje powiat – przyznał starosta Leszek Iwaniuk. - W tej chwili właściwie większym problemem niż samo odśnieżanie, jest usuwanie z dróg lodu. Część powiatowych dróg w ogóle nie ma wykonanego odwodnienia. Zajmowaliśmy się tą sprawą na niedawnym posiedzeniu zarządu i wyliczyliśmy, że mamy w powiecie sokołowskim ponad 30 miejsc, gdzie w rejonie dróg nie jest odwodniony teren. Dopiero, gdy zostanie to wykonane, zimowe problemy tego typu się skończą. A tam, gdzie jest potrzeba – interweniujemy na bieżąco.
- W grudniu zajmowałem się sprawami związanymi z drogami i na zarządzie stwierdziliśmy, że trzeba opracować mapę miejsc, gdzie występują problemy z odwodnieniem dróg. Latem, przy sprzyjającej pogodzie trzeba tam będzie wykonać odpowiednie prace i to powinno pomóc w przyszłości – dodał wicestarosta Andrzej Minarczuk.

Dogadać się z gminami
- Staramy się nieco szerzej spojrzeć na problem odśnieżania i już widzimy, że potrzebne są zmiany i postaramy się je wdrożyć – podkreślił starosta Iwaniuk. – Widzimy na przykład, że firma, która zajmuje się odśnieżaniem dróg powiatowych na terenie czterech gmin ma za mało sprzętu i nie jest w stanie szybko reagować po intensywnych opadach śniegu. Jesteśmy już po rozmowach z wójtami gmin: Jabłonna Lacka i Sokołów, żeby samorządy te przejęły zadania związane z odśnieżaniem dróg powiatowych. Do ustalenia pozostają tu kwestie finansowe. Nie rozmawiałem jeszcze z władzami Kosowa Lackiego, Sterdyni i Ceranowa i nie wiem, czy też będą zainteresowane podobnymi porozumieniami. Bo jeśli gminy przejęłyby te zadania, z pewnością będą w stanie skuteczniej odśnieżać powiatowe drogi – dodał starosta.
INFO/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe