11
2020
2011-11-18

„Jessica” szansą dla SOKu?


Inicjatywa „Jessica” jest formą pożyczki, instrumentem inżynierii finansowej powstałym za zgodą Komisji Europejskiej. To ona zezwoliła na wykorzystanie części środków z funduszy strukturalnych. Przeznaczone na ten cel pieniądze pochodzą z trzech działań RPO województwa mazowieckiego z lat 2007 – 2013 i jest to kwota ok. 150 mln zł.

Inicjatywa jest jednym z najistotniejszych instrumentów wspierających inwestycje na obszarach miejskich. Fundusze pochodzące z tej inicjatywy mogą zostać przeznaczone na edukację, rewitalizację, kulturę, turystykę, a nawet odnawialne źródła energii w zależności od przedstawionego projektu.

- Obecnie trwają przygotowania do wyłonienia banku, który będzie zarządzał funduszem rozwoju obszarów miejskich, w skrócie zwanym FROM – mówi Dariusz Flisiuk. – Myślę, że te prace będą trwały do połowy przyszłego roku.

Aby projekt zakwalifikował się do inicjatywy Jessica musi w nim występować czynnik społeczny, oraz musi zostać wykazana dochodowość obiektu, gdyż środki płynące z tej inicjatywy są środkami zwrotnymi, a ich spłata ma następować z przychodu powstałego w wyniku zrealizowania danej inwestycji. I tak na przykład możemy wybudować galerię, wynająć jej pomieszczenia, a czynsz opłacany przez osoby prywatne stanie się spłatą funduszy płynących z podjętej inicjatywy. Wszystkie przyznane środki będą bardzo preferencyjnie oprocentowane, a przyznane kredyty najprawdopodobniej będą długoterminowe, co umożliwi regularną spłatę zaciągniętej pożyczki.

Dofinansowanie będzie wynosiło najprawdopodobniej 75% kosztów przeznaczonych na zrealizowanie danego przedsięwzięcia- dodaje Pan Flisiuk.

Jak ma to wyglądać w naszym mieście?

Urząd Miasta przygotowuje odpowiedni wniosek na przebudowę Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Nie będzie problemów z wykazaniem elementu społecznego, ale co z wykazaniem elementu nastawionego na zysk? Powszechnie wiadomo, że Ośrodek Kultury nie jest działalnością dochodową. Jednak władze miasta mają pewien pomysł, który rozwiązałby ten problem. Mianowicie chodzi o przeprojektowanie modernizacji Sokołowskiego Ośrodka Kultury, które miałoby polegać na stworzeniu w dolnej części budynku pawilonów przeznaczonych pod wynajem prywatnym inwestorom.

Władze Miasta na razie zastanawiają się nad przystąpieniem do tego projektu, a o podjętych decyzjach na pewno poinformujemy na łamach naszego tygodnika.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe