17
2020
2014-10-28

Jesienna wycieczka nadbużańskim szlakiem


W słoneczną sobotę 11 października mieszkańcy parafii Zembrów uczestniczyli w zorganizowanej przez proboszcza, ks. dra Piotra Arbaszewskiego autokarowej pielgrzymce do Kodnia. W programie wyjazdu były też inne wyjątkowe miejscowości na wschodnich rubieżach naszego kraju - Kostomłoty, Pratulin i Janów Podlaski.

Pierwszym odwiedzanym miejscem było Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej - Królowej Podlasia i Matki Jedności z cudownym obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Bardzo ciekawą historię tego obrazu wycieczkowicze poznali jeszcze w trakcie podróży dzięki obszernemu poematowi poety Franciszka Kobryńczuka „Pieśń o Matce Bożej Kodeńskiej”. Kodeń, niegdyś miasto, dziś miejscowość gminna, od wieków związany był jest ze słynnym w Rzeczpospolitej rodem Sapiehów. Cudowny obraz, przywieziony z Rzymu przez Mikołaja Sapiehę w 1631 roku, został ukoronowany papieskimi koronami już w 1723 roku, 6 lat po koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 
 
W Kodniu grupa uczestniczyła we Mszy św., poznała historię miejscowości i sanktuarium, podziwiała późnorenesansowy kościół pw. św. Anny z Klasztorem Ojców Misjonarzy Oblatów, Kalwarię Kodeńską, ogród zielny, gotycki kościół Świętego Ducha, ołtarz polowy na ruinach pałacu Sapiehów oraz eksponaty w Muzeum Misyjnym.  
 
W Kostomłotach wycieczkowicze zwiedzili jedyny w Polsce kościół katolicki obrządku neounickiego - drewnianą cerkiew p.w. św. Nikity wzniesioną na przełomie XVII/XVIII w., z pięknymi ikonami wewnątrz. Warto dodać, że do 1939 roku było w Polsce 12 parafii neounickich, obecnie przetrwała tylko parafia w Kostomłotach. Trudne dzieje Kościoła i losy wiernych na tych terenach bardzo ciekawie przybliżył miejscowy proboszcz, ks. Zbigniew Nikoniuk. Wszyscy zachwycali się niezwykle zadbanym otoczeniem cerkwi, tym bardziej, że parafia liczy niewiele ponad sto osób. Działa na jej terenie Centrum Ekumeniczne.  
 
Kolejną miejscowością na trasie pielgrzymki był Pratulin, gdzie w 1874 roku unici heroicznie bronili się przed likwidacją parafii przez carskie władze i przymusowego przyłączenia do rosyjskiego Kościoła prawosławnego. Trzynastu unitów zginęło, dziesiątki było rannych. W 1996 roku Jan Paweł II beatyfikował Wincentego Lewoniuka i 12 towarzyszy. Od 2012 r. 
 
w miejscu męczeństwa unitów znajduje się drewniany kościół przeniesiony ze Stanina, w nim zarys fundamentów rozebranej przez Rosjan cerkwi. Tutaj, w tzw. Martyrium Pratulińskim można obejrzeć fabularyzowany dokument filmowy o tamtych tragicznych wydarzeniach. Pratulin słynie jako sanktuarium błogosławionych męczenników.  
 
Podkreślić należy, że wszystkie te malownicze miejsca są bardzo dobrze przygotowane do obsługi ruchu pielgrzymkowego i turystycznego, zadbane i ciekawie urządzone. Daje się jednak zauważyć, że bardzo ubywa mieszkańców. Tablice „Do sprzedania” wiszą na wielu, wielu posesjach. 
 
Ostatnim punktem wycieczki był Janów Podlaski, dawna stolica diecezji. Jednak dzisiejszy Janów to miejscowość słynąca z hodowli koni czystej krwi arabskiej i półkrwi angloarabskiej oraz corocznych aukcji koni przyciągających hodowców i wystawców z kraju i z zagranicy. Założona w 1817 państwowa stadnina koni to najbardziej znana i najstarsza stadnina w Polsce. Obecnie działa jako Stadnina Koni Janów Podlaski Sp. z o.o.. Akurat 11 października w Janowie odbywało się uroczyste zakończeniem sezonu jeździeckiego - VI Sportowe Mistrzostwa Polski i Międzynarodowe Zawody Koni Arabskich Czystej Krwi. Grupa podziwiała niezwykle efektowne pokazy jazdy konnej w damskim siodle oraz konkursy, w których amazonki były ubrane w polskie stroje narodowe oraz w stroje arabskie. Jednocześnie na terenie stadniny trwały imprezy związane z biegiem myśliwskim Hubertus i zakończeniem sezonu myśliwskiego.  
Piękna pogoda, bogaty program wyjazdu i bardzo dobra atmosfera sprawiły, że uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z takiego spędzenia soboty i już snują kolejne plany podróżnicze.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe