25
2019
2017-01-22

„Jazz z Wami” w SOK


 W kameralnej atmosferze Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury w piątek wieczorem 20 stycznia odbył się koncert w ramach projektu „Jazz z Wami”, którego pomysłodawcą jest Wojciech Kłeczek, współorganizatorem radiowa Trójka. Ideą przedsięwzięcia jest dzielenie się muzyką jazzową w najlepszym wydaniu nie tylko w największych metropoliach.

Obecnie jazz jest postrzegany przez wiele osób jako muzyka elitarna, trudna w odbiorze, przeznaczona dla wąskiego grona słuchaczy, wręcz niszowa. Myślą przewodnią projektu "Jazz z Wami" jest udowodnienie, że jazz to muzyka, która ma wiele barw i odcieni, dzięki czemu może trafiać do wielu osób. Organizatorzy pragną, żeby była słuchana i doceniana przez szerokie grono odbiorców, tym bardziej, że obecnie polska muzyka improwizowana jest na najwyższym, światowym poziomie i tworzą ją niezwykle utalentowani artyści.

Przed sokołowską publicznością wystąpili muzycy z Piotr Wyleżoł Trio, Dayna Stephens i Grzegorz Dowgiałło.
Piotr Wyleżoł to jeden z najlepszych polskich pianistów, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w 2001 roku, w czasie studiów laureat wielu nagród Występował na festiwalach i salach koncertowych kilkudziesięciu krajów świata. Ma w dorobku 5 autorskich płyt oraz kilkadziesiąt nagranych z innymi artystami i liczba ta stale rośnie. Współpracuje z wieloma wybitnymi muzykami. Poza działalnością koncertową od 2008 roku prowadzi klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie.
Wyleżołowi towarzyszył Michał Barański, jeden z najlepszych polskich kontrabasistów i gitarzystów basowych, asystent na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie kontrabasu i gitary basowej oraz perkusista Łukasz Żyta. (Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej laureat wielu festiwali, współpracował i nagrywał m.in. z Januszem Muniakiem Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak, Davidem Friedmanem, Steve Loganem i in., koncertował w wielu krajach świata)
W Galerii DOM zagrał też amerykański „czarodziej saksofonu” i kompozytor Dayna Stephens, urodzony w 1978 r. w Nowym Jorku, absolwent legendarnej szkoły Berklee College of Music. Współpracował z takimi legendami muzyki jak Carlos Santana, Steve Wonder i inni. Jako lider wydał do tej pory pięć albumów. Każdego roku gra wiele koncertów, w trakcie których w swoich kompozycjach tworzy coś nowego.
Jako wokal wystąpił i zagrał na bębenkach Grzegorz Dowgiałło, który zasłynął prawie 10 lat temu, jako laureat 3. edycji Festiwalu Piosenki Zaczarowanej, wcześniej zwyciężył w Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej. Jest absolwentem Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie i szkoły muzycznej.

Wymienieni muzycy gwarantowali wysoki poziom imprezy. Zaprezentowali najnowszy projekt Piotra Wyleżoła, „Human Things”, „swoisty esej muzyczny wyrażający konsekwentnie prowadzoną drogę twórczą lidera. Autorskie kompozycje z jednej strony zakorzenione w tradycji jazzu, zawierają w swej melodyce i nastrojowości elementy bardzo polskie i słowiańskie. Odnaleźć w nich można także wiele muzycznych odniesień do różnych gatunków muzycznych. Nazwa projektu odzwierciedla szczery i intymny charakter muzyki”.

Publiczność dziękowała artystom owacją na stojąco. Po tym wyjątkowym koncercie była możliwość nabycia płyt i dzielenia się przy lampce wina wrażeniami z muzycznej uczty, Zgodnie z obietnicą Wojciecha Kłeczka, już w kwietniu w Sokołowskim Ośrodku Kultury następny koncert jazzowy.

J.O.
« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe