29
2022
2012-08-27

„Jaśkowo-Korczakowo” Hufca ZHP


Pod takim hasłem Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Janusza Korczaka zorganizował w Jaśkowie w Puszczy Piskiej dwa turnusy obozowe. W każdym z nich, w harcerskiej bazie nad Jeziorem Nidzkim, pod opieką doświadczonej kadry wypoczywało kilkudziesięcioro uczestników nie tylko z powiatu sokołowskiego, ale też z powiatów węgrowskiego, siedlckiego i bardziej odległych.
Zadanie programowe „Jaśkowo-Korczakowo” było realizowane  w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka, patrona sokołowskiego hufca. Przez dziesięć dni harcerze i ich goście w otoczeniu pięknej przyrody i w większości przy sprzyjającej pogodzie mogli aktywnie spędzać czas, rozwijając zainteresowania, talenty i pasje. Po przyjeździe z Sokołowa Podlaskiego i zakwaterowaniu w namiotach, obozowicze zapoznali się z terenem obozowiska, programem i regulaminami. a obozowe życie rozpoczęło się apelem inauguracyjnym, przedstawieniem nazwy i fabuły zgrupowania oraz przyjęciem nazw obozów, Program każdego dnia był bardzo różnorodny, były gry i zabawy integracyjne metodą Klanzy, Dzień Barw Sokołowa, samarytanka, chrzest obozowicza, pogadanki na temat zdrowia i różnych zagrożeń oraz umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i problemami, zajęcia muzyczne (stare i nowe piosenki harcerskie) i plastyczne, artystyczne, profilaktyczne, historyczne, pionierka obozowa.
Oddzielny blok programowy dotyczył nazwy obozu. W jego ramach obozowicze wysłuchali  pogadanki Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka, uczestniczyli w ognisku harcerskim z gawędą o Januszu Korczaku i ognisku „Przyjazna Dłoń” (o przyjaźni, braterstwie i prawie do tajemnicy), prowadzili tablicę „Korczakowskie Wieści” i „Skrzynkę Praw”, realizowali zadanie „Sejmik - Kodeks Korczakowa” i „Obrady Sejmu Korczakowskiego” z dyskusją o bezpieczeństwie i zagrożeniach w czasie wakacji, bawili się na „Balu u Króla Maciusia”, w leśnym kinie obejrzeli film „Janusz Korczak”. Nie zabrakło też konkursu plastycznego „Korczak w oczach dziecka” i świętowania 22 lipca- Dnia Urodzin Janusza Korczaka.
Dużym zainteresowaniem harcerzy i nie-harcerzy cieszyło się świeczkowisko n.t historii harcerstwa polskiego, w tym Szarych Szeregów, przygotowane przez 9 SDH ”Orlęta” im. Szarych Szeregów, zwiad terenowy po najbliższej okolicy z wykorzystaniem szyfrów i znaków patrolowych, zaszyfrowana gra terenowa i przejażdżka rowerami wodnymi po Jeziorze Nidzkim, Wiele wzruszeń dostarczyły wędrówki edukacyjno – krajoznawcze, udział we Mszy Świętej w Wiartlu, wizyta w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiartlu nad Jeziorem Wiartel oraz w leśniczówce. Inne realizowane na obozie zadania i przedsięwzięcia to konkurs „Mam Talent” i „Kalambury”, Spartakiada Rekreacyjno-Sportowa, Bal Mistrzów Sportu, Festiwal Kultury Obozowej, nauka pływania, plażowanie i kąpiel pod opieką ratowników, no i oczywiście „harcoteki” w namiocie-świetlicy.
Miłym i radosnym zakończeniem każdego obozowego  turnusu był apel  pożegnalny, na którym komenda dokonywała  podsumowania działań placówki i wręczano nagrody za udział w konkursach.
Jak powiedziała Bożenna Hardej, Komendantka Hufca ZHP Sokołów Podlaski, obóz zorganizowany zgodnie z metodyką harcerską był szkołą życia dla dzieci i młodzieży, inspiracją do zdobywania wiedzy i umiejętności, podejmowania atrakcyjnych zadań i nowych wyzwań. „Przyjęliśmy filozofię Janusza Korczaka jako przewodnią w działaniach wychowawczych. Staraliśmy się zapewnić dzieciom potrzeby i dążenia do własnej aktywności i samodzielności oraz poczucie stabilizacji życiowej i całkowitego bezpieczeństwa. Naszymi priorytetami było rozwijanie w uczestnikach zgrupowania samodzielności,  uzdolnień, umiejętności współpracy, a także wzmacnianie wiary we własne możliwości, kształcenie szacunku dla pracy innych oraz uwrażliwienie na takie wartości. jak pokój, piękno, sprawiedliwość,  miłość do bliźnich, rodzina, patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, zdrowie, uczciwość, godność, prawda  a także bezpieczeństwo, w myśl hasła „Przestrzegaj zakazów a wakacje będą ciekawe, atrakcyjne, wesołe, zdrowe i bezpieczne”. Druhna Bożenna wyraziła wdzięczność dla komendy i kadry placówek na czele z druhnami komendantkami Barbarą Kozłowską i Barbarą Żaboklicką za stworzenie w „leśnym domu” rodzinnej atmosfery, pełnej zrozumienia, bezpieczeństwa i przyjaźni oraz dla sympatyków sokołowskiego harcerstwa: Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, Firmy „Jurex”, Nadleśnictwa Sokołów Podlaski oraz Leśnictwa Jaśkowo i OSP Wiartel za serdeczne wsparcie organizacji obozów, dzięki czemu ich uczestnicy jeszcze długo będą wracać pamięcią do chwil spędzonych w uroczym zakątku w Jaśkowie nad  Jeziorem Nidzkim.
„Zapraszam wszystkich na ognisko harcerskie Wspomnienia z wakacji, które zapłonie zgodnie z tradycją przy Sokołowskim Domu Harcerza w piątkowy wieczór 31 sierpnia o godzinie 18-tej”- dodała na zakończenie rozmowy.
Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej galerii.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe