17
2020
2015-07-10

Janusz Majewski – człowiek z pasją


Tuż przed wakacjami do I LO przybył wybitny reżyser, scenarzysta i pisarz Janusz Majewski. Inicjatorką kolejnego „Spotkania z Pasją” była wychowawczyni świetlicy Katarzyna Karpińska. Na spotkaniu, bardzo profesjonalnie prowadzonym przez uczennicę Kingę Zakrzewską obecni byli uczniowie klas humanistycznych. 

Reżyser tworzy od 1957 roku i w swoim dorobku ma etiudy filmowe, filmy dokumentalne, dokonania teatralne, wreszcie wiele wyjątkowych seriali i filmów fabularnych (np. „Zazdrość i medycyna”, „C.K. Dezerterzy”, „Mała matura 1947”, „Lekcja martwego języka”, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Siedlisko”). Artysta otrzymał prestiżowe nagrody i odznaczenia, ostatnio „Orła" w kategorii „Za Osiągnięcia Życia" i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Sprawował ważne funkcje w stowarzyszeniach filmowych, jest wykładowcą akademickim, rektorem prywatnej Warszawskiej Szkoły Filmowej.
 
Gość odpowiadał na pytania przygotowane przez uczniów. Nawiązując do piosenki „Powrócisz tu” pięknie wykonanej na wstępie przez Sandrę Bazylczuk oraz do swoich lwowskich korzeni (ur. w 1931r.) z żalem stwierdził, że nie powróci już na stałe do miejsca swojego urodzenia. Jednocześnie podkreślał, że Lwów ma dla niego duże znaczenie, co wyraźniej zobaczył dopiero po latach. Wrócił tam przy okazji kręcenia filmu „Sprawa Gorgonowej”, później, zauroczony światem Galicji, przenosił te klimaty na ekran i scenę. Swoją pasję reżyserską artysta też odkrył we Lwowie, kiedy to w 1938 roku św. Mikołaj przyniósł mu aparat do wyświetlania przezroczy. Ostatecznie jednak ukończył architekturę, dopiero potem reżyserię. „To był dobry pomysł rodziców. Film tak jak budowla musi mieć swoją konstrukcję i budzić dobre emocje” - stwierdził. We Lwowie Janusz Majewski przeżył kolejne okupacje – sowiecką, niemiecką, ponownie sowiecką, potem wywózki. Dużo wtedy czytał z księgozbioru mamy. „Szczególnie książki Anatola France nauczyły mnie patrzeć na życie. Mimo, że miałem 12 lat, coś do mnie przeniknęło, ten duch ironii, dystansu do świata. To mnie ukształtowało, prowadzi i pomaga znieść czasami niełatwe życie” – mówił. Ubolewał, że czytanie jest w odwrocie. Zachęcał młodzież do czytania, szczególnie klasyków literatury światowej. „Pisarze dali nam wiedzę o człowieku i trzeba z tego korzystać”- przekonywał.
 
Mówił też o tajnikach swojej pracy. Wyjaśniał, że ekranizuje te powieści, które go czymś poruszą i chce o tym opowiedzieć filmem. Podkreślał, że sztuka filmu stwarza rzeczywistość, a bycie twórcą jest wspaniałe. Kandydatom na reżyserów polecał czytanie jako najlepsze ćwiczenie wyobraźni. „Przy wyborze tego zawodu nie wiedza jest najważniejsza, ale przede wszystkim pasja tworzenia, energia i charyzma, żeby panować nad energią innych, bo reżyser to połączenie poety z kapralem”- tłumaczył.
Stwierdził, że każdy film „kocha jak własne dziecko”, ale wyróżnił ekranizację książki Henryka Worcella „Zaklęte rewiry”, „bo przekazuje uniwersalną historię – drogę człowieka, który musi pokonywać przeszkody”. Warto o tym opowiadać, a fabuła to tylko sposób do zaciekawienia. Wspomniał o swoim najnowszym filmie - „Excentrycy”, adaptacji powieści Włodzimierza Kowalewskiego. „To książka o moim pokoleniu, o trudnych latach powojennych, o naszych fascynacjach jazzem, o tej muzyce, która jest stale obecna.
 
Na koniec podkreślił, że trzeba mieć jakiś ukochany zawód lub pasję życiową i do samego końca pielęgnować radość z urody życia. Zachęcił młodzież do poszukiwania własnej, twórczej drogi życiowej. Wyraził opinię, że nie sukcesy są najważniejsze, ale własna satysfakcja, poczucie, że nie zmarnowaliśmy naszego życia.
 
Kończąc spotkanie dyrektor I LO Marcin Celiński podziękował gościowi za przyjazd i nawiązując do jego ostatniej wypowiedzi zaznaczył, że I LO stara się inspirować uczniów, zaszczepiać w nich pasje, które mają podnosić na wyżyny.
 
jo

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe