6
2020
2016-12-19

Jakie są konsekwencje reformy oświaty ? Spotkanie Klubu Obywatelskiego


13 grudnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokołowie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Obywatelskiego. Tym razem dyskutowano na temat reformy oświaty oraz konsekwencji jakie przyniesie. Obecni na spotkaniu byli Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, Burmistrz miasta Mrozy Dariusz Jaszczuk, Wójt gminy Sokołów Marcin Pasik a także nauczyciele oraz rodzice z terenu gminy. Nie wiedzieliście o spotkaniu? Powodem było szybkie zniknięcie plakatów informujących. Komu aż tak nie podoba się działalność Klubu Obywatelskiego?

Czym jest sam Klub tłumaczy organizator jego działalności na terenie Sokołowa, Paweł Środa:​
Klub obywatelski jest formą grupy dyskusyjnej gdzie spotykają się osoby zainteresowane tym, co dzieje się obecnie w Polsce, reformami które się toczą. Na poprzednim spotkaniu rozmawialiśmy o szkolnictwie zawodowym, dzisiaj rozmawiamy o reformie oświaty. Chcemy zaangażować lokalną społeczność do prowadzenia dyskusji.

Kluby Obywatelskie działają w Polsce od niedawna. W marcu Instytut Obywatelski informował na swojej stronie o inauguracji Klubów debatą na temat wyzwań stojących przed Polską. Instytut zachęca do zaangażowania się w działalność wszystkich, którzy „sprzeciwiają się niszczeniu demokracji i ograniczaniu wolności w naszym kraju”. Celem grudniowego spotkania była dyskusja o reformie oświaty oraz ukazanie następstw, jakie przyniesie. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz wyraził zaskoczenie frekwencją. Obecni na Sali nauczyciele natychmiast ujawnili, że plakaty informujące o spotkaniu zostały zerwane. W niektórych miejscach usunięte zostały już po niecałej godzinie. Potwierdził to organizator spotkania, Paweł Środa. Dla kogo działalność Klubu Obywatelskiego
i uświadamianie obywateli jest aż tak niewygodne ?

Jako pierwszy głoś zabrał Sławomir Broniarz informując, iż zamknięcie gimznazjów w wielu gminach równoznaczne będzie z zamknięciem szkół wiejskich. Po gimnazjum pozostanie budynek, dla którego potrzebne będzie nowe zastosowanie. Najprostszym rozwiązaniem będzie przekształcenie go w szkołę podstawową , a więc zamknięcie małych szkół z terenów wiejskich. Takie rozwiązanie zostało już zaproponowane na terenie gminy Liw.
Informacja pokazywana w mediach jest w absolutnej rozbieżności do tego wszystkiego, co rzeczywiście kryje się za reformą. Reforma dotknie przede wszystkim nauczycieli i dzieci z terenów wiejskich. W miastach dotarcie do szkoły będzie wiązało się z przejechaniem przez dziecko jednego przystanku więcej niż do tej pory. Na terenach wiejskich szkoły w dużej mierze zostaną zamknięte, a dziecko będzie zmuszone dojeżdżać do szkoły w mieście. Reforma dotknie także nauczycieli przedmiotów takich jak: chemia, biologia, fizyka, geografia. Jeśli nauczyciele tych przedmiotów będą chcieli zachować pełny etat i nauczać w zgodzie ze swoimi kwalifikacjami, będą zmuszeni do przemieszczania się pomiędzy kilkoma szkołami . W praktyce wygląda to tak, że więcej czasu stracą na dojazdy aniżeli na samo nauczanie. 

Kolejną kwestią, o której się nie mówi, jest koszt wygaszenia gimnazjów. Nawet przy przekształceniu ich w szkoły podstawowe trzeba będzie dostosować warunki do najmłodszych uczniów. Wiąże się to z przebudową sanitariatów, dostosowaniem wysokości ławek, krzeseł, tablic, stołówek, szatni... Wymieniać można w nieskończoność. Sławomir Broniarz natomiast wprost mówi jakie reforma wygeneruje koszty:
Dzisiaj do Związku Nauczycielstwa Polskiego przyszła informacja z dzielnicy Warszawa Wilanów. Tamtejsze władze samorządowe wyliczyły, że koszt tylko procesu dostosowawczego wynosił będzie 390 tys. zł. Natomiast wczoraj na wysłuchaniu publicznym pan Andrzej Porawski z Biura Związku Miast Polskich przedstawił wyliczenia za dwa lata. W ciągu dwóch lat Związek Miast Polskich szacuje, że koszt wygaszania gimznazjów będzie wynosił 950 mln zł. To jest problem, z którym zderzy się każdy mieszkaniec. Każda gmina będzie zmuszona do pokrycia kosztów procesu restrukturyzacji, ponieważ subwencja oświatowa nie pokryje ich w całości. Padnie wtedy pytanie „skąd wziąć”? Ze środków przeznaczonych na kanalizację, chodniki, oświetlenie? A może podnieść podatki?

Podobne zdanie na temat reformy posiada Burmistrz miasta Mrozy, Dariusz Jaszczuk:
Reforma oświaty jest potrzebna, ale likwidacja gimnazjów jest zbędna. Miałem możliwość wdrażać w życie reformę z 1999r. dotyczącą utworzenia gimnazjów i wtedy widziałem w tym cel. O ile nad koniecznością utworzenia nowego typu szkoły w dużych ośrodkach można było dyskutować, o tyle w szkołach niedoinwestowanych – szkołach wiejskich, gimnazja były naprawdę potrzebne. Uważam, że poprzednia reforma odegrała na terenach wiejskich dużą rolę. Motywem przewodnim dotyczącym likwidacji gimnazjów, głoszonym w kampaniach wyborczych, było to, że jest to szkoła zła, dzieją się tam przerażające rzeczy. Jakiś czas temu po sieci krążyły nagrania ze skandalicznym zachowaniem uczniów, ale jak można po zachowaniu jednostki oceniać setki szkół? Jesteśmy kompletnie nieprzygotowani do tej reformy. Pani minister Wargocka na każde zadanie pytanie od razu ma gotową receptę. W jej mniemaniu wszystko jest możliwe, niestety po spotkaniach z kuratoriami okazuje się, że jednak możliwe nie jest. Jedynym plusem reformy jest wydłużenie cyklu nauki w szkołach średnich. W tej chwili nie ma nauczania matematyki na porządnym poziomie, z tego powodu Polska cierpi dziś na brak inżynierów. Do zmiany tej sytuacji nie potrzeba jednak likwidacji gimniazjów, wystarczy zmiana podstawy programowej. To co się w tej chwili dzieje pogłębi chaos, co do tego nie mam żadnej wątpliwości.

W czasie dyskusji głos zabierali również obecni nauczyciele oraz wójtowie. Padły słowa o braku odpowiedzialności władz, a także pytania czy jakikolwiek wpływ na reformę mają rodzice oraz nauczyciele, którzy są przeciwni takim rozwiązaniom. Sławomir Broniarz twierdzi, że tak, możemy zrobić wiele, jeżeli tylko się zjednoczymy:
Jestem przekonany, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie tą reformę zatrzymać. 

Po zakończeniu, wielu nauczycieli obecnych na spotkaniu jeszcze długo rozmawiało na korytarzu na temat zasłyszanych słów. Niewątpliwie dyskusja o reformie była potrzebna, tak jak potrzebny jest Klub Obywatelski. Jednak komuś zawadza jego działalność. Sprawę usunięcia plakatów informujących o spotkaniu Klubu komentuje Paweł Środa:
Widocznie komuś zależało, żeby jak najmniej osób dowiedziało się o dzisiejszym spotkaniu.

Komu tak bardzo przeszkadza świadomość obywateli ? 

 

Paweł Środa i Dariusz Jaszczuk

Dariusz Jaszczuk i Sławomir Broniarz


Dariusz Jaszczuk i Sławomir Broniarz
Dariusz Jaszczuk i Sławomir Broniarz


Paulina Joanna Fedorczyk

« wróć | komentarze [18]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Ośmioklasowa ... tym dygnitarzom nie przeszkadzała !


2016-12-29 20:44:10

Burmistrz z Mrozów też skończył ośmioklasową i chyba nie pokrzyzowało mu to planów?

weganin
2016-12-28 20:38:16

Pan Broniarz nie jest kompetentną osobą do takich rozmów, bo jest osobą która zajmuje się jedynie walką o przywileje nauczycieli, a nie zajmuje się dobrem edukacji.

facet
2016-12-27 13:17:19

Czytać należy ze zrozumieniem " fałszywi katolicy"

Kik
2016-12-24 10:38:58

Taak... Pan Broniarz... Takie same obawy miał w 1999 roku, gdy protestował przeciwko wprowadzeniu gimnazjów - h ttp://newsbook.pl/wp-content/uploads/2016/11/1-159.jpg (Aby zobaczyć obrazek, wystarczy dołączyć literkę h do literek ttp ):))

wer
2016-12-23 22:13:08

Kik ! Co się czepiasz katolików ?!


2016-12-23 16:42:20

Tak naprawdę to poza likwidacją gimnazjów bardzo mało wiadomo o tej reformie edukacji.

nauczyciel
2016-12-23 13:56:06

Kik ! Według ciebie to trzeba być katolikiem, by mieć inne poglądy ?!


2016-12-23 10:14:21

Czytając Wasze komentarze widać jak miłość bliżniego emanuje z pisoskiej braci, przecież Wy udajecie, że jesteście katolikami i powinny Was cechować inne wartości. Fałsz z Was się wylewa szczęśliwych Świąt, przemyślanych i zmian wartości po nowym roku.

kik
2016-12-23 08:12:37

W edukacji najważniejsze jest by w końcu odpowiadała potrzebom rynku pracy. Od lat edukacja żyje swoim życiem kształcąc na kierunkach i przedmiotach nie potrzebnych zawodowo.

absolwent
2016-12-22 11:29:53

Zrywali plakaty ?.Następnym razem bardzo chętnie przyjdę na takie spotkanie z Panem Środą.Podobno Pan Środa był na spotkaniu z Panią minister Wargocką,mógł zaprosić ludzi na spotkanie w ramach Klubu Obywatelskiego .

Mieszkanka
2016-12-21 11:08:17

Sprzedawczyk Środa szuka nowego stołeczka?

Wyborca
2016-12-20 22:09:49

Obywatele. Już z nazwy same negatywne skojarzenia . Na czyj koszt one /czyt.obywatele / dyskutują - straszą kosztami , pewnie same mają pokrywać ? Cały koszt to tabliczka na budynku - reszta to zyski ...

Jaka troska ktoś by pomyślał ...
2016-12-20 21:03:16

Siwy no proszę Cię ,jak to po co? .Z ofertą sie zapoznać. Dwa lata szybko zlecą.

do siwego
2016-12-20 21:00:36

Zastanawiające jest, że ci panowie tak bardzo martwią się o dzieci i o reformy w szkolnictwie. Mieli na to osiem lat ... by wyplenić wartości patriotyczne ze szkoły. Wpajali, że jesteśmy E Europejczykami, a nie Polakami. A ktoś, kto uczył się geografii i historii to wie, że Polska jest w europie i że była często bastionem i ostoją europejskości !


2016-12-20 19:27:58


Dane kontaktowe