17
2020
2011-12-23

Jabłonna podsumowana!


- Stanowisko wójta objął Pan po raz pierwszy, jak ocenia Pan miniony rok?

 

-  Faktycznie mija prawie rok od ostatnich wyborów samorządowych. Rok 2011 był bardzo pracowity, ale dzięki temu możemy ocenić go jako udany, jak na początek kadencji. A świadczy o tym szereg zrealizowanych na teranie naszej gminy inwestycji.

 

- Czy tak go Pan sobie wyobrażał?

 

- Tak. Dzięki dobrej współpracy z Radą udało nam się wykonać wiele inwestycji, ponad to skorzystaliśmy ze wszystkich możliwych dofinansowań, zarówno z Urzędu Marszałkowskiego Podlaskiego jak i Mazowieckiego. I chociaż część inwestycji była zaplanowana już wcześniej, to właśnie w tym roku musieliśmy popracować nad składaniem wniosków, uzupełnieniem niezbędnych dokumentów, jak i samą realizacją.

 

- Mógłby Pan wymienić przynajmniej kilka inwestycji, które były realizowane i zakończone w Waszej gminie?

 

-  Jedną z najważniejszych dla gminy inwestycji była modernizacja drogi gminnej pomiędzy Tończą, a Teofilówką na długości 740 mb. W poprzedniej kadencji dwukrotnie staraliśmy się o dofinansowanie na tą inwestycję, niestety bez efektu. W tym roku jednak, nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie i na realizację tej inwestycji zdobyliśmy aż 58 tys. zł. Była to jedna z najwyższych kwot maksymalnych jaką Urząd Marszałkowski dofinansowywał do poszczególnych inwestycji. – mówi Wiesław Michalczuk.

W listopadzie natomiast udało nam się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Wojewody. Są to pieniądze przyznawane przez MSWiA w ramach zarządzania kryzysowego. Przeznaczymy je na naprawę drogi w  Dzierzbach Włościańskich. Właśnie tam, 31 lipca,  nastąpiło uszkodzenie nawierzchni żwirowej po nawalnym deszczu. Na ten cel otrzymaliśmy 45 700 zł. Tydzień temu podpisaliśmy umowę i tą inwestycję na pewno uda nam się rozliczyć jeszcze w tym roku, a być może nawet przed świętami.- dodaje wójt.

 

- Niedawno mieliśmy okazję uczestniczyć w oddaniu kilku inwestycji, które udało się zrealizować na terenie gminy Jabłonna. Nasi czytelnicy na pewno je pamiętają, czy wydarzyło się coś jeszcze, o czym nie wiemy?

 

- Oczywiście. Przebudowaliśmy chodnik w miejscowości Gródek od drogi powiatowej Sokołów Podlaski - Jabłonna Lacka – Skrzeszew. Inicjatywa ta kosztowała niespełna 107 tys. zł. z czego udało nam się pozyskać 48 902zł.  W Dzierzbach położono chodniki o łącznej wartości 106 132 zł z czego dofinansowanie wynosiło 65 143zł  Udało nam się zagospodarować teren w miejscowości Wierzbice Strupki, chcemy aby to miejsce stało się terenem rekreacyjnym i cieszyło wszystkich mieszkańców tej miejscowości. Ustawiliśmy tam ławki, które będą sprzątane na zimę, po to aby nie niszczały. W przyszłości planujmy ustawić bramki, po to by młodzież miała odpowiednie warunki do gry w piłkę. Całkowity koszt tej inwestycji wynosił 27 197 zł, z czego dofinansowanie stanowiło 15 674zł.  We wsi Toczyski Podborne dokonano remontu świetlicy, którego koszt wynosił 32 104zł, a dofinansowanie 18 071 zł.

Oprócz tego uporządkowaliśmy teren wokół zbiornika wodnego w Krzemieniu, chcemy aby teren ten był miejscem spotkań nie tylko dla mieszkańców, ale i osób przyjezdnych. Staw jest zarybiony, więc na uporządkowanym terenie dużo przyjemniej będzie spędzać czas latem. Ta inwestycja została wyceniona na 34 522 zł, z czego udało nam się pozyskać 19. 843 zł.

 

- A o którą inwestycję walczył Pan najbardziej?

 

- W celu poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców priorytetem było pozyskanie środków na

zakup samochodu strażackiego dla OSP Bujały Mikosze. Z Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 80 tys. zł. oraz pożyczkę w kwocie 69 tys. zł. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Szczególnie długo prowadziliśmy rozmowy z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu. Zależało nam bowiem, aby odzyskać samochód osobowy Fiat Palio, do którego we wcześniejszych latach dołożyliśmy środki z własnego budżetu. Po długich negocjacjach Komenda Wojewódzka przekazała nam auto i niebawem będziemy mogli z niego korzystać. Poza tym uzyskaliśmy dotację w wysokości 50 tys. zł. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na utylizację azbestu. Oczywiście wszystkie środki zostały już wykorzystane. Bardzo zależy nam na tym, aby żyć w czystym i zdrowym środowisku. Mamy nadzieję, że będziemy mogli liczyć na dotacje w kolejnych latach.

 

- Z pewnością inwestycje o których Pan opowiedział są tylko niewielką namiastką tego, co udało się wykonać. Wiadomo, że bez pomocy innych nie dałoby się wiele zdziałać. Czy chciałby Pan komuś szczególnie podziękować?

                                                                                                       

 - Oczywiście. By gmina mogła dobrze prosperować - najważniejsza jest współpraca, dlatego dziękuję nie tylko swoim współpracownikom, którzy w dużej mierze przyczynili się do tych sukcesów, ale również Radzie Gminy i mieszkańcom, bo bez ich zgody nie moglibyśmy nic zrobić. Poza tym dziękuję wszystkim tym instytucjom, które pomogły nam w realizacji tych projektów, czyli Mazowieckiemu i Podlaskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwu Edukacji Narodowej, Powiatowi Sokołowskiemu i wszystkim tym, którzy nas wspierają. I chociaż oczekiwania i potrzeby mamy dużo większe to i tak dziękujemy za to co udało się nam zrobić.

 

- Ilość inicjatyw, które udało się zrealizować w Waszej gminie jest imponująca. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, w nadchodzącym Nowym Roku.

 

JF.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe