11
2020
2017-02-24

Jabłonna Lacka: nauka o miarach za pomocą pizzy i geometria z kanapkami


Uczniowie biorący udział w zajęciach „Plastyka oczami plastyka” realizowanych w ramach projektu „Szkoła Równych Szans” w Zespole Szkół w Jabłonnie Lackiej dużo czasu spędzają w kuchni.

Jedne z ostatnich zajęć poświęcili oni na naukę przygotowywania pizzy. Zajęcia rozpoczęły się od odważenie odpowiednich proporcji składników na pizzę, oczywiście z wykorzystaniem wagi. Kiedy już wszystkie grupy miały odmierzone produkty, uczniom nie zostało nic innego jak tylko zabrać się za wyrabianie ciasta na pizzę, krojenia warzyw i samego przygotowania – jak się okazało smacznego dania. Mistrzem wyrabiania ciasta na pizzę zaś Eryk Steczkowski. W trakcie oczekiwania na pizzę uczniowie zagrali w grę „Bystre oczko” , w czasie której musieli odnaleźć błędy w tabliczce mnożenia. Mistrzem „Bystrego oczka” został Adrian Jasieńczuk.

Na kolejnych zajęciach uczniowie przygotowali kanapki oczywiście z elementem matematycznym – czyli figurami. Kreatywność uczniów nie znała granic. Kolorowe figury z ogórka, prostokąty z papryki, czy trójkąty z wędlin utworzyły bardzo ciekawe buźki na kanapkach, które zniknęły w mgnieniu oka z talerzy. Mistrzyniami robienia kanapek zostały: Daria Małko i Daria Niemierka. Taki kolorowy posiłek dał uczniom wiele sił na zmierzenie się z kolejnym zadaniem, jakim było szycie filcowych maskotek wielkanocnych. Sprostali temu zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, a spod ich rąk „wyszły” piękne króliki i kury. Mistrzyniami szycia zostały Ewa Milik i Milena Jósińska. Podczas zajęć uczniowie zagrali też w nietypową grę: matematycznego ślimaka. Podzieleni na grupy, najpierw musieli odszyfrować wiadomość, która zawierała informację o tym, gdzie ukryta jest karta z kolejnością wykonania zadań przez uczniów. Potem musieli oni odpowiadać na pytania według kolejności z kartki. Wśród 70 pytań były zarówno matematyczne, jak i poświęcone technikom plastycznym, które poznają uczniowie w czasie zajęć. Gra wywołała wiele emocji. Każda grupa chciała skończyć jako pierwsza. Mistrzem wykorzystania internetu podczas gry został Kuba NIemirka. Grę zaś wygrała grupa w składzie: Julia Fiuczek, Marysia Pieczyska, Gabrysia Czapska i Natalia Bojar. Mistrzem gry w matematyczną piłkę został zaś Kuba Przystupa.


 

Zajęcia przygotowały panie: Anna Kożuchowska-Kurylak i Agnieszka Ratyńska.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe