17
2020
2016-02-23

Inwestor prowadzi konsultacje


Od kilkunastu dni w gm. Sokołów i Bielany trwają konsultacje społeczne.

Na terenie tych gmin Polska Energia Wiatrowa zamierza wybudować 9 wiatraków (każdy o mocy 3 MW). Wiatraki mają powstać w okolicach Wojewódek Górnych, Brodacz, Dziegietni i Krasnodębów - Sypytek. 
 
Pierwsze rozmowy nt. inwestycji rozpoczęły się już w 2008 roku. Od tego czasu inwestor pozyskał grunty pod lokalizację elektrowni oraz przeprowadził wiele badań środowiskowych, m.in. moniotoring ptaków i nietoperzy, symulacje rozprzestrzeniania się hałasu, analizy oddziaływania na krajobraz oraz pomiary wiatru na maszcie pomiarowym. 
 
3 lata temu inwestor uzyskał pierwszą zgodę na realizację przedsięwzięcia; wtedy uchwalono także Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
 
Budowa farmy, zgodnie z aktualnymi planami, ma się rozpocząć w 2017 roku. Będzie ona pracowała przez 25 lat. Przez ten czas do budżetów obu gmin wpłynie ok. 25 mln z tytułu podatku od nieruchomości. 
 
Niektórzy mieszkańcy są jednak przeciwni inwestycji. Zaczęli protestować, o czym pisaliśmy już kilka razy. 
 
Na podstawie sugestii mieszkańców, biorąc pod uwagę główne powody protestu, inwestor zmniejszył liczbę turbin i zwiększył ich odległość od zabudowań. 

Jednym z elementów komunikacji prowadzonej przez inwestora po zmodyfikowaniu projektu są konsultacje z mieszkańcami. Rozpoczęły się one kilkanaście dni temu. Przedstawiciele Polskiej Energii Wiatrowej spotykają się indywidualnie z mieszkańcami, by poznać ich zdanie na temat projektu w nowym kształcie. Spotkania mają także na celu uzupełnienie wiedzy nt. inwestycji oraz przedstawienie jej założeń i możliwości współpracy w czasie jej trwania.
 
Inwestor podkreśla, że bardzo zależy mu na bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami, ponieważ elektrownia wiatrowa stanie się dla mieszkańców wieloletnim sąsiadem i powinni oni odczuć korzyści z niej płynące. Jak podkreśla, projekt został przygotowany tak, aby obszar oddziaływania elektrowni był jak najmniejszy.
 
Czy nowy kształt projektu przekona mieszkańców? Czas pokaże.
 
***
Mieszkańcy zainteresowani uzyskaniem dodatkowych informacji proszeni są o kontakt pod numerem telefonu: 696 060 795. Informacje o projekcie na bieżąco publikowane są na stronie internetowej: www.fwbielany.pl
 

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Moja sąsiadka zawzięcie protestuje przeciwko wiatrakom, a sama pobudowała dom tuż przy ruchliwej szosie, mając dużą działkę. Spaliny, hałas i niebezpieczeństwo dla dzieci jej nie przeszkadzają - ale wiatrak pół kilometra dalej TAK. Głupich nie brakuje.

Xxx
2016-02-27 17:33:04

Mundek, może dlatego, że teraz protestuje około 200 mieszkańców Wojewódek. Ja by Ci 490 m postawili od domu takie 210 m monstrum to też byś protestował. Jak to dobrze, że wójtowie bez zgody mieszkańców nie zgodzą się na postawienie tych wiatraków. Na szczęście w sejmie jest już projekt, który nakazuje odsuwać wiatraki na 10-krotną odległość w stosunku do ich całkowitej wysokości. Czyli będą musieli się odsunąć na 2 km i 100 m, a wiec jeszcze dalej niż żądają tego mieszkańcy tych wsi.

do Mundek
2016-02-26 13:50:11

Lokalizacja wiatraków przesunięta zgodnie z życzeniami mieszkańców i będą stały z dala od zabudować. Po co więc w Wojewódkach wisi nadal baner akcji protestacyjnej. Już raczej nie ma przeciw czemu protestować, chyba, że ze zwykłej zawiści.

Mundek
2016-02-24 08:09:43

Elektrownia nie stanie się naszym sąsiadem, alleluja. A na jakiej podstawie ten stek... Skoro nie ma decyzji na budowę. Jakiś wrozbita czy marzyciel z tego inwestora?


2016-02-23 22:52:02
Strona 1/1


Dane kontaktowe