17
2020
2013-09-27

Integracja w Wirowie


W Domu Pomocy Społecznej w Wirowie od 28 czerwca do 31 grudnia 2013 roku realizowany jest projekt pn. „Warsztaty integracji i aktywizacji osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin w DPS w Wirowie”. Wnioskodawcą projektu był Powiat Sokołowski w partnerstwie z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.
 
W poniedziałek, 16 września, w Domu Opieki odbyło się spotkanie podsumowujące cykl warsztatów. 
Na uroczystość przybyło wielu gości, między innymi bp. Antoni Pacyfik Dydycz, ks. dr Łukasz Gołębiewski - sekretarz Biskupa Drohiczyńskiego, liczni przedstawiciele władz powiatu sokołowskiego, Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, ks. Janusz Bolewski, proboszcz parafii Wirów, Prezes Zarządu Diecezjalnego KSM Monika Pietraszko, a także rodziny pensjonariuszy. 
Wszystkich powitał dyrektor Waldemar Witkowski. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest, nie tylko w wymiarze materialnym, posiadanie domu, ogniska domowego, gdzie człowiek czuje się dobrze, Zapewnił, że w DPS w Wirowie mieszkańcy jako członkowie wielkiego, wielopokoleniowego domu czują się potrzebni i realizują swoje różnorodne potrzeby. Do zebranych przemówił także ks. biskup, częsty gość wirowskich pensjonariuszy. Wspominał swoje pobyty tutaj i szczególną uwagę zwrócił na potrzebę integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Podkreślał, że pojęcie dom jest w nas zakorzenione obok takich słów jak matka, ojciec, nauczyciel, kapłan. Stanowią one mocną, potrzebną bazę.  Zapewniając o swoim modlitewnym wsparciu, podziękował tym, dzięki którym ten dom istnieje.  Życzliwe słowa skierowali też do zebranych wicestarosta sokołowski Marta Sosnowska i wójt gminy Jabłonna. Po wystąpieniach przyszedł czas na prezentacje artystyczne. Między innymi wystąpił znany nie tylko w naszym powiecie zespół Wir Band z solistami Grzegorzem Woźniakiem i Robertem Chmielakiem. Popisy zespołu wzbudziły wzruszenie i powszechny aplauz. Na zakończenie był poczęstunek dla wszystkich, a następnie mieszkańcy domu i inni chętni wspaniale bawili się na tradycyjnej zabawie tanecznej.
Jak powiedziała Dorota Łukijańczuk, koordynator projektu, dzięki środkom pozyskanym z zewnątrz  oraz wkładowi własnemu ośrodka, w ramach projektu odbywają się warsztaty integracji społecznej, integracji artystycznej, aktywizacji zawodowej, wsparcia motywacyjnego i spotkania integracyjne dla  podopiecznych DPS-u oraz członków ich rodzin. Zajęcia prowadzi 31 osób, w tym psycholog, specjalista ds. BHP, terapeuta ds. komunikacji interpersonalnej. Zamówione też zostały filmy instruktażowe, które będą wykorzystywane w trakcie zajęć 
i po ich zakończeniu.  -  Ważnym elementem projektu są spotkania z rodzinami pensjonariuszy. Dzisiejsze ma bardziej oficjalny charakter. Pierwsze robocze miało miejsce w sierpniu, następne będzie w listopadzie. Przyjadą też wolontariusze z KSM. W ramach wsparcia psychologicznego rodziny przechodzą szkolenia z psychologiem. Specjalista wskazuje, jak należy postępować z osobą chorą w rodzinie, tłumaczy przyczyny określonych zachowań. Kontakty nawiązane z rodzinami mieszkańców chcemy podtrzymywać 
w przyszłości, już po zakończeniu projektu, ponieważ ma to pozytywny wpływ na obie strony. Jest otwartość rodzin na tę inicjatywę – poinformowała.
 
JO


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe