29
2022
2022-08-23

Husaria w Węgrowie - Węgrów Barok Festiwal II „Elekcja króla Jana III Sobieskiego”


Węgrów wiele zawdzięcza Janowi Dobrogostowi Krasińskiemu herbu Ślepowron, właścicielowi miasta w latach 1669-1717. Na ten czas przypada także epoka panowania króla Jana III Sobieskiego, znakomitego wodza wsławionego zwycięstwami pod Chocimiem i Wiedniem. Jego przyjacielem i towarzyszem broni był pułkownik husarii Jan Dobrogost Krasiński, uczestnik elekcji Sobieskiego w 1674 r. Do wydarzeń z elekcji Sobieskiego i bitew z udziałem husarii nawiązuje program imprezy plenerowej „Węgrów Barok Festiwal II”.

W niedzielę 28 sierpnia 2022 r. zapraszamy na spotkanie z historią prezentowaną przez wspaniałych rycerzy polskich, husarzy - w czasie przemarszu, podczas bitwy i w obozie wojskowym. Poznamy wolną elekcję - wybór króla Polski przez szlachtę. Znajdzie się miejsce na muzykę i taniec z XVII w przywołującą nastrój epoki baroku. Te oraz inne atrakcje czekają na gości, którzy przybędą na pole elekcyjne, położone przy ulicach Glinki i Łubieńskich Węgrowie.

A oto program niedzielnej imprezy:
14.30 - Przemarsz konnego orszaku królewskiego Jana III Sobieskiego, od Zalewu przez ulice: Żeromskiego, Podlaską, Kaczmarskiego, Krasińskiego, 11 Listopada, Zwycięstwa, Glinki, Łubieńskich;
15.00 - Przybycie orszaku, uroczyste powitanie;
15.00 - 18.30 – Widowisko historyczne „Elekcja Jana III Sobieskiego” przeplatane pokazami kawaleryjskimi husarii.
Koncerty muzyki folkowej i barokowej wykonywanej przez zespoły: „Contra Bellum”, „Łysa Góra” i „Starosielskie Bractwo Śpiewacze”.
Pokaz tańca barokowego w wykonaniu znanego i lubianego Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.

Ponadto na łące zostanie rozbity obóz rycerski; zaprosimy gości do kuchni z daniami regionalnymi – na prezentacje połączone z degustacją; będą też animacje dla dzieci, zwierzyniec, oraz gry i zabawy harcerskie.

Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe