17
2020
2014-02-26

Hołd pamięci Anny German na „Wieczorze rosyjskim” w I LO


W czwartek 13 lutego w sali gimnastycznej I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie odbył się III Wieczór rosyjski.

- To kolejny wieczór z kulturą i sztuką - powiedział dyrektor liceum Marcin Celiński, przypominając niezwykły spektakl tańca i ruchu w wykonaniu Teatru Rzeczywistego, który publiczność podziwiała kilka dni wcześniej. Dyrektor powitał licznie zgromadzonych, wyróżniając szczególnie gości z zagranicy – Ukrainy i Brazylii, przedstawicieli Sokołowskiego Ośrodka Kultury, nauczycieli, w tym emerytowanych z Henrykiem Wiśniewolskim na czele, rodziców, wykonawców oraz dużą grupę młodzieży.
Pomysłodawcą imprezy była przed trzema laty rusycystka LO Agnieszka Babicka. W 2012 roku na „Wieczorze poezji i piosenki rosyjskiej” zaprezentowali się tylko uczniowie. Tematem II edycji Wieczoru były znane, lubiane i piękne pieśni, ballady i romanse rosyjskie, które zaprezentowali i uczniowie, i absolwenci szkoły. W tym roku publiczność miała okazję uczestniczyć w niezwykłym wieczorze pamięci Anny German, Polki z wyboru, której artystyczny dorobek łączy dwa narody, polski i rosyjski. Konferansjerzy – Adrianna Filipczuk i Radosław Jurczak przybliżyli postać tej niezapomnianej artystki, o której ze względu na głęboką duchowość, wyjątkowy głos i niezwykłą szlachetność mówiono „Biały Anioł”. Minęły prawie 32 lata od śmierci Anny German, a popularność jej piosenek zdaje się ciągle rosnąć, również dzięki bardzo dobremu serialowi stworzonemu przez Rosjan, a bijącemu rekordy popularności także w Polsce. W Rosji pamięć o German zawsze była i ciągle jest żywa, stąd nie dziwi, że została bohaterką „Wieczoru rosyjskiego”. Uczniowie I LO zaśpiewali po polsku i rosyjsku jej melodyjne, śpiewne i zarazem trudne piosenki. Wystąpili: Klaudia Borowa, Karolina Szkop, Paulina Woźniak, Anita Łach, Monika Koc, Katarzyna Głogowska,  Mateusz Kuc oraz absolwenci I LO. Poruszającą interpretację kompozycji Katarzyny Gaertner „Tańczące Eurydyki” zaprezentowała Angelika Marczuk (klasa IIIB, matura 2012). Niezapomnianych wzruszeń dostarczył też występ Anny Marii Maliszewskiej (klasa IIIB,  matura 2009), która w języku rosyjskim zaśpiewała dwie nostalgiczne, pełne miłości i ciepła kompozycje - „Echo miłości” i „List do Szopena”. Wykonawcom brawurowo akompaniował na instrumencie klawiszowym Michał Ostromecki, również absolwent szkoły (klasa IIIB, matura 2005). Program wieczoru uzupełniały dwie etiudy taneczne w wykonaniu Julii Zalewskiej (uczennicy Szkoły Podstawowej w Sterdyni)  i licealisty Mateusza Kuca. Całości dopełniała prezentacja multimedialna ilustrująca poszczególne utwory i przedstawiająca galerię zdjęć artystki.
Na zakończenie zaśpiewały Katarzyna Magdenko i Elżbieta Iwanowa, których przed kilkoma laty w ukraińskim Mikołajowie języka polskiego uczyła Krystyna Księżopolska oraz Jolanta Grzymała, emerytowana rusycystka I LO. Występ studentek, które zaprezentowały znane i popularne ukraińskie pieśni, publiczność również nagrodziła gorącymi brawami.
Podkreślić należy, że organizatorzy spotkania zadbali o odpowiednia scenografię - dekoracje, czarne płyty, samowar, matrioszki, symboliczne czerwone goździki w wazonach, świece, a nawet nakrycia stołów korespondowały z tematem wieczoru i stwarzały właściwy klimat. Nie zabrakło gorącej herbaty i ciast domowej roboty. Całość sprawiała, że żal było opuszczać miejsce, gdzie wykonawcy poruszyli serca i dostarczyli tylu artystycznych wrażeń.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe