17
2020
2013-12-16

Hiszpańskie rytmy w Restauracji Gama


Na mikołajkowy koncert Sokołowski Ośrodek Kultury zaprosił miłośników Hiszpanii i muzyki hiszpańskiej do Restauracji Gama, gdzie wystąpił kwartet smyczkowy Quatuor Europa. Z zaproszenia skorzystało bardzo wielu mieszkańców Sokołowa i okolic, w lokalu wszystkie miejsca były zajęte.

Muzyków przedstawiła dyrektor SOK-u Maria Koc. Quatuor Europa powstał w 2000 roku z inicjatywy czwórki znakomitych muzyków, których łączy wspólne zamiłowanie do muzyki kameralnej. Są oni solistami najważniejszych orkiestr europejskich, pełnią też funkcje koncertmistrzów. Każdy z nich reprezentuje inny kraj pochodzenia, ale łączy ich miejsce zamieszkania w północnych prowincjach Hiszpanii. Członkowie Quatuor Europa uczestniczyli w wielu konkursach i festiwalach muzyki kameralnej, gdzie zdobywali nagrody i wyróżnienia. Występowali w najważniejszych salach koncertowych świata. Od roku 2009 regularnie odbywają muzyczne podróże do Polski. Związane jest to zapewne z faktem, że członkinią kwartetu jest Polka Anna Radomska, na stałe mieszkanka Hiszpanii.
W czerwcu b.r. Quatuor Europa gościł w pałacu Patrykozach, gdzie muzycy zaprezentowali arcydzieła muzyki hiszpańskiej, a koncert ubogacała prelekcja o Królestwie Nawarry. Tym razem skrzypaczka Anna Radomska opowiadała też o innych regionach tego wyjątkowego kraju, różnorodnego krajobrazowo, kulturowo i o niezwykłych hiszpańskich tradycjach. Opowieść ubogacała ciekawą prezentacją multimedialną. W programie koncertu znalazły się między innymi takie utwory jak Suita Hiszpańska Izaaka Albeniza, Romans Andaluzyjski Pablo Sarasatego, melodie baskijskie, uwertury z zarzueli (operetki) hiszpańskiej, pasodoble Amaparito de mi Vida. Zabrzmiały też melodie z opery „Carmen” autorstwa Georga Bizeta - Francuza, który za Pirenejami nawet nie był. Kompozytor jednak doskonale przeniósł na grunt opery hiszpański folklor. Zmarł wkrótce po bardzo źle przyjętej premierze w 1875 roku, mając zaledwie  37 lat i nie przypuszczał, że jego „Carmen” włączą do repertuaru wszystkie teatry operowe świata, a fragmenty suit będą znać nie tylko melomani. 
W trakcie wieczoru nie zabrakło opowieści o Szlaku św. Jakuba, corridzie, święcie San Fermin, hiszpańskich winach i degustacji tego szlachetnego trunku, a także zaproszenia do Hiszpanii, szczególnie na San Fermin do Pampeluny 
w pierwszej połowie lipca.

JO

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe