17
2020
2016-02-08

Herody w Zembrowie


W ostatnią niedzielę karnawału zembrowscy parafianie dwukrotnie mieli możliwość obejrzenia ludowego przedstawienia bożonarodzeniowego.

Tradycyjne „Herody” zaprezentowała grupa kolędnicza z Perlejewa. Pojawił się Król, Kanclerz, Anioł, Diabeł, Śmierć, Żyd, kapela muzykantów z gwiazdą i chór, Trzej Królowie, żołnierze. Było tak, jak przed laty, kiedy kolędnicy w zgodzie z wielowiekową dawną tradycją odwiedzali gospodarzy na wsi. Teraz tradycja praktycznie zanikła, ale dawne zwyczaje kultywują grupy kolędnicze prezentując widowiska na przeglądach, a także w kościołach, świetlicach.  
 
Treść „Herodów” opiera się na fragmencie Ewangelii opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda Wielkiego. Główny wątek dramatyczny ma cechy moralitetu - ukazuje walkę dobra (Anioł) ze złem (Diabeł). Despotyczny Herod skazany jest na wieczne potępienie i poddany dwóm egzekucjom. Śmierć zabiera jego ciało, a Diabeł duszę.  Widowiska zostało zrealizowane w oparciu o dawne scenariusze, z niezwykłą dbałością o szczegóły, szczególnie o stroje. Piękny śpiew, profesjonalizm i żywiołowość wykonania, kontakt z widzami sprawiły, że występ został bardzo gorąco przyjęty przez oglądających. Na zakończenie goście z Perlejewa złożyli zgromadzonym w świątyni widzom noworoczne życzenia, był też wspólny śpiew kolęd, a Żyd inkasował kolędę. Artyści zostali też serdecznie ugoszczeni na plebanii przez proboszcza ks. Piotra Arbaszewskiego i parafian.
 
Grupa kolędnicza z Perlejewa istnieje od 2012 r., liczy 23 osoby i działa pod kierownictwem nauczycielki Bożeny Bujno w ramach stowarzyszenia „Perlejewo łączy”.  Inicjatorem przygotowania widowiska „Herody” był ks. Roman Kowerdziej, ówczesny proboszcz parafii w Perlejewie. Kolędnicy zza Buga odnoszą duże sukcesy na przeglądach i konkursach, również o zasięgu ogólnopolskim. Dało się zauważyć, że udział w przedsięwzięciu jest dla nich źródłem satysfakcji, zadowolenia i radości. Występowali już z przedstawieniem "Herodów" dziesiątki razy, zawsze entuzjastycznie przyjmowani. Warto dodać, ze w rolę Króla Heroda wcielił się wójt gminy Perlejewo, występują też nauczyciele, rolnicy i osoby o innych zawodach. W repertuarze grupy jest też Misterium Męki Pańskiej.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe