17
2020
2019-03-19

Harcerze z Jabłonny śladami historii


Na zbiórce 9 marca harcerki i harcerze z 22 DH Pędziwiatry z Jabłonny Lackiej w czasie Gry patrolowej „Obóz na wyspie Brownsea" utrwalili wiedzę o niezwykle ważnych postaciach z historii skautingu i harcerstwa.

Tytuł gry nawiązywał do wydarzenia, które świadczyło o wspaniałym sukcesie idei skautingu i zapoczątkowało jego rozwój. Był to zakończony 9 sierpnia 1907 r. obóz na wyspie Brownsea, prowadzony przez Roberta Baden – Powella, twórcę skautingu. Podczas gry na ulicach Jabłonny oceniano znajomość musztry, meldowanie na punktach, współpracę i wykonanie zadania. Warto zaznaczyć, że na każdym punkcie meldowała i prowadziła patrol inna osoba, dzięki czemu każdy miał okazję przećwiczyć umiejętności. Na trasie przypominano
R. Baden – Powella jego żonę Olave, Andrzeja i Olgę Małkowskich, Janusza Korczaka, Tadeusza Zawadzkiego, Aleksandra Kamińskiego, Floriana Marciniaka, św. Jerzego.

Grę, przygotowaną przez zastęp INGIS - Olę Koc, Gabrysię Strzałkowską, Ewę Milik, Darię Małko i Darię Niemierkę, wygrał patrol „Kolorowe balony" (Magda Zieniewska, Julka Fiuczek, Oliwia Przesmycka, Gabrysia Woźniak, Marysia Pieczyska, Gabrysia Czapska). Po grze oraz zajęciach z musztry harcerskiej przyszedł czas na gawędę drużynowej phm. Anny Kożuchowskiej- Kurylak i dh. Oli Koc, następnie na pyszne babeczki upieczone przez dh. Ewę Milik oraz wspólne śpiewanie. Tego dnia podsumowano też konkurs na plakat i kartkę z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Nagrody otrzymało aż 21 osób. Za kartkę I miejsce przyznano ex aequo Kornelii Lipce, Oliwii Kondraciuk, Natalii Wawrzyniak, II - Kamilowi Plichcie, III - ex aequo Elizie Pogorzelskiej, Darii Niemierce, Anecie Górskiej. Za plakat I miejsce otrzymał Bartek Niemirka,
II- Jakub Niemirka, III- Michał Ołtarzewski. Przyznano również 11 wyróżnień.

Sobotnia zbiórka była okazją do uczczenia pamięci „Żołnierzy Wyklętych", których dzień obchodzony był 1 marca. Znicze zapłonęły też przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej.

Opiekę nad harcerzami pełnili: phm. Anna Kożuchowska-Kurylak oraz pwd. Adam Mazurek.


Info: 22 DH z Jabłonny Lackiej (oprac. red.) 
Fot. 22 DH z Jabłonny Lackiej

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe