42
2019
2018-07-03

Harcerze w Treblince


Zaduma, powaga i pamięć o tych, którzy zginęli towarzyszyły harcerkom i harcerzom z 22 Drużyny Harcerskiej ze szkoły w Jabłonnie Lackiej podczas wycieczki do Muzeum Walki i Męczeństwa oraz obozu zagłady w Treblince.

Harcerze pod opieką przewodnika z muzeum poznali okoliczności powstania obozu pracy w Treblince, sposób funkcjonowania, tragiczną historię tego miejsca. Podczas swojej wycieczki zobaczyli m.in. żwirownię wykopaną ludzkimi rękami, przeszli do miejsca straceń, zobaczyli, gdzie znajdowały się komory gazowe, zapalili znicze. Przejście „drogą śmierci” w ciszy i skupieniu sprawiło, że młodzi ludzie mogli zastanowić się nad tragicznymi wydarzeniami, jakie miały tam miejsce, przelanymi przez ludzi łzami, okrucieństwem i śmiercią, jakie miało miejsce na ziemi, po której harcerze stąpali kilkadziesiąt lat później.

Dla sokołowskich harcerzy miejsce to jest szczególne. Tam bowiem zginął wraz z około 200 dziećmi żydowskimi,którymi opiekował się Janusz Korczak – symbol obozu zagłady w Treblince i patron sokołowskiego Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim. Dla harcerzy z 22DH wycieczka ta była podsumowaniem zdobywania Hufcowej Odznaki Korczakowskiej.

Uczniami opiekowały się panie: Ewa Moczulska, Ewa Litwiniak i drużynowa phm. Anna Kożuchowska-Kurylak.

Info / Fot: UG Jabłonna Lacka 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe